Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

IMGW ostrzega przed ekstremalnymi zjawiskami. Komunikat: Będzie bardzo niebezpiecznie

IMGW w wydanym w mediach społecznościowych komunikacie pisze wprost: Będzie bardzo niebezpiecznie. Już w nocy z piątku na sobotę mieszkańcy, szczególnie Polski południowej, powinni być przygotowani na wystąpienie bardzo groźnych zjawisk pogodowych, w tym trąb powietrznych

Burza
Pixabay - pexels.com

W czwartek będzie pogodnie i słonecznie niemal w całym kraju. Słaby, przelotny deszcz możliwy będzie jedynie lokalnie na północnym wschodzie Polski. Temperatury maksymalne wyniosą od 20 do 24 st. C; nieco chłodniej będzie jedynie nad morzem - około 16, 18 st. C. "Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu oraz lokalnie na wschodzie porywisty; na zachodzie wiatr słaby, zmienny, przeważnie z kierunków zachodnich" - powiedział Michał Kowalczuk.

Jak przekazał synoptyk IMiGW, "w nocy z czwartku na piątek zachmurzenie na wschodzie będzie małe a na północy oraz na zachodzie umiarkowane, chwilami duże". Na Suwalszczyźnie możliwe będą krótkotrwałe mgły, ograniczające widzialność do około 500 m. Temperatury minimalne od 10 do 14 st. C, nieco cieplej na południu - około 15, 16 st. C; lokalnie na północy możliwe spadki temperatury poniżej 10 st. C. Wiatr będzie słaby, z przewagą kierunków południowych.

Piątek będzie znacznie cieplejszy niż czwartek.

"Na wschodzie cały czas pogodnie i słonecznie; na Zachodzie zachmurzenie umiarkowane, wieczorem wzrastające do dużego"

- powiedział Michał Kowalczuk. Późnym popołudniem przelotne opady deszczu oraz burze możliwe na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i na zachodnich granicach Wielkopolski; suma opadów w trakcie burz do 20 mm. Temperatury maksymalne w kraju wyniosą przeważnie od 25 do 28 st. C. Jeszcze cieplej będzie na krańcach południowych - około 30, 32 st. C. Nieco chłodniejsza pogoda będzie zaś nad morzem - temperatura wyniesie tam od 20 do 22 st. C. "Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków południowych. W trakcie burz możliwe porywy do 90 km/h" - poinformował synoptyk.

Noc z piątku na sobotę będzie bardzo groźna. Zachmurzenie umiarkowane i duże; spodziewane są opady deszczu oraz burze z opadami dużego gradu. Synoptyk przestrzegł przed możliwymi trąbami powietrznymi, w szczególności w południowej Polsce, gdzie zjawiska pogodowe i burze mogą być najbardziej ekstremalne - suma opadów wyniesie tam do 40 mm. Temperatury minimalne przeważnie od 16 do 18 st. C, lokalnie na południu do 20 st. C; najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie - około 14 st. C. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, południowo-wschodni. "W trakcie burz możliwe porywy wiatru nawet do 120 km/h" - przekazał synoptyk IMiGW. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo