Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Podczas prac w Wenecji odkryto grobowiec z VII wieku

Grobowiec z wczesnego średniowiecza został odkryty przez archeologów podczas robót na placu Świętego Marka w Wenecji. Konserwacja nawierzchni odkryła szczątki siedmiu osób z VII lub VIII wieku naszej ery.

Plac św. Marka w Wenecji
CC BY-SA 3.0 - https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118614

W czasie prac, jakie okazały się konieczne w związku ze zniszczeniem nawierzchni z trachitu na placu zalewanym przez tak zwaną wysoką wodę otwarty został, jak podkreślają naukowcy, kolejny rozdział średniowiecznej przeszłości miasta.

Odkrycia dokonano niedaleko budynku Prokuracji Starej (Procuratie Vecchie) z XII wieku. Przypomina się, że w rejonie tym znajdował się zbudowany jeszcze wcześniej kościół, który został potem zburzony.

"Plac Świętego Marka nie zawsze wyglądał tak jak dzisiaj i nie jest łatwo wyobrazić go sobie z kanałami, które przebiegały przez jego środek i kościołami wokół"

– wyjaśnił wenecki urząd nadzoru nad zabytkami.

Z pierwszych oględzin murowanego grobowca wynika, że pochowano w nim osoby z ówczesnej elity miasta. Są tam też szczątki dziecka.

Eksperci nie wykluczają następnych znalezisk w najbliższej przyszłości, gdy w związku z pracami konserwatorskimi zdjęta zostanie cała nawierzchnia placu.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Włochy #odkrycie archeologiczne

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo