Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Nieznany obraz pędzla Rubensa. „Święta Rodzina” na aukcji w Polsce

Dotychczas nieznany obraz „Święta Rodzina” z pracowni Petera Paula Rubensa będzie licytowany na aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art zaplanowanej na 12 grudnia 2023 roku.

„Święta Rodzina”
polswissart.pl - polswissart.pl

Obraz „Święta Rodzina” został zakupiony w Wiedniu i obecnie znajduje się w prywatnej polskiej kolekcji. W ostatnich latach przeszedł szereg badań konserwatorskich i specjalistycznych badań laboratoryjnych oraz szereg analiz rzeczoznawczych.

Badania wykazały, że jest to nieznany obraz, dotychczas nie znajdujący się w katalogu dzieł Petera Paula Rubensa. Niewątpliwie wydarzenie to wykracza poza rynek sztuki, budząc oczywiste zainteresowanie polskich i zagranicznych środowisk naukowych” ­

- mówi Marzena Karpińska, dyrektor sprzedaży Domu Aukcyjnego Polswiss Art. „Obecność obrazu w Polsce wzbogaca również nieliczny zbiór dzieł światowych mistrzów znajdujący się w naszym kraju” – podkreśla Karpińska.

Obraz zobaczyć można na trwającej w galerii Polswiss Art wystawie prezentującej wszystkie dzieła z katalogu aukcji dzieł sztuki zaplanowanej na 12 grudnia. Płótno przedstawiające „Świętą Rodzinę” zostało namalowany około 1630 roku w Antwerpii. Peter Paul Rubens był wtedy u szczytu kariery. Prowadził wówczas wygodne, dostatnie życie wraz z drugą żoną Heleną i czwórką dzieci. Święta Rodzina to jeden z ulubionych tematów Rubensa, odzwierciedlający w pewien sposób jego własne szczęście rodzinne.

Scena wykonana przez artystę i jego pracownię przedstawia małego Jezusa, Marię i św. Józefa na tle pejzażu z ruinami. „Podtrzymywane na kolanach przez matkę Dzieciątko, czule obejmuje ją za szyję, swą prawą dłoń kładąc na jej odsłoniętej piersi. Nad ramieniem Marii pochyla się św. Józef trzymając się za brodę. Zatroskany mężczyzna wie, że spoczywa na nim odpowiedzialność za utrzymanie Niewiasty i Bożego Syna” – można przeczytać w katalogu obiektów, które znajdą się na aukcji.

„Pojawienie się obrazu na Aukcji Dzieł Sztuki 12 grudnia, to wydarzenie dla polskiego rynku aukcyjnego, obraz stanowi bezcenny nabytek dla zbiorów prywatnych czy publicznych”

– podkreślają organizatorzy wystawy i aukcji z Polswiss Art. Zamanifestowany na płótnie dojrzały, rubensowski styl charakteryzuje miękkość modelunku, mocne wysycenie kolorystyczne, a przede wszystkim swoboda i naturalność sceny. Nadrzędną wartością okazuje się jednak wyraz emocjonalny obrazu. „Odmalowana aura rodzinnej bliskości i szczęścia odzwierciedla uczucia malarza, a jednocześnie komunikuje podstawową prawdę wiary że Bóg jest miłością. Podziwiając Świętą Rodzinę, jej ujmującą szczerość przekazu, połączoną z realizmem i warsztatową doskonałością, zrozumieć można – zauważono w katalogu - dlaczego to właśnie Rubens stał się ulubionym flamandzkim artystą Kościoła Katolickiego”.

Estymację obiektu ustalono na poziomie 4 do 6 mln zł. Wystawa przedaukcyjna trwać będzie do 12 grudnia 2023 w Galerii Domu Aukcyjnego Polswiss Art. przy ul. Wiejskiej 20 w Warszawie. Aukcja odbędzie się 12 grudnia 2023 o godz. 19-tej. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo