Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Marek Piekarczyk z koncertem w Krakowie. Wystąpi przy żywej szopce franciszkanów

Wokalista grupy TSA Marek Piekarczyk wystąpi 26 grudnia przy żywej szopce franciszkanów w Krakowie. W tym roku przypada 800-lecie wystawienia pierwszej żywej szopki przez św. Franciszka z Asyżu. Przy klasztorze franciszkanów w Krakowie żywa szopka odbędzie się po raz 31.

Marek Piekarczyk
Miasto i Gmina Pelplin - Facebook

Żywa szopka na skwerze przy zakonie będzie miała miejsce od 24 do 26 grudnia. Jak co roku, oprócz biblijnych postaci znajdą się w niej prawdziwe zwierzęta - jest to możliwe dzięki współpracy zakonników z ogrodem zoologicznym i z Uniwersytetem Rolniczym.

Żywej szopce będą towarzyszyły kolędowanie i tańce.

26 grudnia wystąpi wokalista grupy TSA Marek Piekarczyk, a dzień wcześniej m.in. Magdalena Steczkowska. W Wigilię, przed pasterką, koncert da franciszkański zespół Fioretti.

Zakonnicy zapraszają w tych dniach do sąsiadującej z żywą szopką bazyliki św. Franciszka.

"Jeśli naprawdę chcemy spotkać żywego Jezusa, to właśnie tam, na ołtarzu podczas mszy św. rodzi się On. W tym momencie, kiedy kapłan wyciąga ręce nad chlebem i winem i przyzywa Ducha Świętego, aby dary te stały się Ciałem i Krwią Chrystusa"

– napisali w komunikacie prasowym.

800 lat temu, 24 grudnia 1223 r. w Greccio św. Franciszek z Asyżu wystawił pierwszą żywą szopkę. Na żłobku wyłożonym sianem złożono drewnianą rzeźbę Jezusa. W Świętą Rodzinę wcielili się mieszkańcy Greccio. Przy żłobku stanęły wół i osioł. Franciszek przygotował szopkę, aby w ciekawy sposób przybliżyć ludziom historię zbawienia. Zakon franciszkanów kontynuował zwyczaj budowania szopek betlejemskich przed Bożym Narodzeniem i tradycja ta rozpowszechniła się w całej Europie, także w Polsce.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo