Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

„Leżał między nami nóż, ale na ogół kładziono i chleb”. Sakiewicz o swojej książce i relacjach Polska-Ukraina

- To, co napisałem 8 lat temu, nadal się zgadza - mówił o drugim wydaniu książki "Testament I Rzeczypospolitej" jej autor Tomasz Sakiewicz. Jak wskazał, kluczowe w niej są wystąpienia prezydentów Polski i Ukrainy, które mają charakter spajający tego, co się wydarzyło. - Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia 3 maja br. na Placu Zamkowym, mówił o tej wspólnej historii, w której czasem leżał pomiędzy nami nóż, ale na ogół kładziono chleb. To samo się zdarzyło w przypadku prezydenta Zełenskiego. Jego przemówienie z Sejmu nawiązywało nie tylko do bieżącej sytuacji, ale i do wspólnoty polsko-ukraińskiej, która była budowana też w czasie wojny - wskazał.

twitter.com/TomaszSakiewicz

Podczas XXX Targów Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone drugiemu, poszerzonemu wydaniu „Testamentu I Rzeczypospolitej” Tomasza Sakiewicza.

Drugie wydanie książki "Testament I Rzeczypospolitej" ukazało się w sierpniu tego roku.

- Historia ukraińska była postrzegana poprzez Wołyń, poprzez inne wydarzenia, bliższe lub dalsze. Mieliśmy przeczucie, że Ukraina będzie stała przed wyborem - kilka miesięcy później rzeczywiście do takiego wyboru doszło. Już wtedy zacząłem cykl spotkań - jeżdżąc po Polsce - wygłaszać. Kiedy zaczęła się rewolucja na Majdanie i Rosja odebrała Krym Ukrainie, uderzyła na wschodzie, postanowiłem to zebrać, dopisać kilkanaście rozdziałów i z tego powstała pierwsza wersja "Testamentu I Rzeczypospolitej", którą dedykowałem Lechowi Kaczyńskiemu z silnym naciskiem na to, że właśnie próba powstrzymania imperialnej Rosji spowodowała, że został zamordowany z całą delegacją. Dlatego też w podtytule pierwszego wydania znalazły się "Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego"

- mówił podczas spotkania redaktor naczelny "Gazety Polskiej" oraz "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz.

- Kiedy teraz wznawiałem wydanie książki (...) przyjrzałem się, co trzeba usunąć. W zasadzie jeden rozdział mówiący o roku 2015, praktycznie nic nie zmieniałem. Okazało się, ze w zasadzie ta książka nie ma potrzeby istotnych przeróbek. To, co napisałem 8 lat temu, nadal się zgadza (...) Poza dwoma rozdziałami na początku i czterema dodatkami na końcu - jest taka sama

- wskazał Sakiewicz, dodając, że powstała też wersja ukraińska książki.

- Tutaj są kluczowe wystąpienia prezydentów Polski i Ukrainy, które mają charakter spajający tego, co się wydarzyło. Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia 3 maja br. na Placu Zamkowym, mówił o tej wspólnej historii, w której czasem leżał pomiędzy nami nóż, ale na ogół kładziono chleb. To samo się zdarzyło w przypadku prezydenta Zełenskiego. Jego przemówienie z Sejmu nawiązywało nie tylko do bieżącej sytuacji, ale i do wspólnoty polsko-ukraińskiej, która była budowana też w czasie wojny. Prezydent Zełenski sam nawiązał w tej historii do śmierci Lecha Kaczyńskiego i zrobił to dużo odważniej niż PE

- stwierdził.


W 2014 r. ukazało się pierwsze wydanie książki Tomasza Sakiewicza - "Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego". Autor postanowił przedstawić w niej ideę niezależnego od Rosji państwa polskiego, którą chciał wprowadzić w życie tragicznie zmarły w 2010 r. prezydent RP, prof. Lech Kaczyński.

Sakiewicz dowodził, że Lech Kaczyński kontynuuje tradycję I i II Rzeczypospolitej. 

"Na ile historia Polski od czasów Piastów wpływa na dzisiejsze wydarzenia, takie jak konflikt z Rosją, tragedia smoleńska czy wojna na Ukrainie? Na ile wybory dokonane przez dwa różne słowiańskie narody spowodowały, że ich dzieje potoczyły się zupełnie inaczej? Dlaczego Stalin bał się Piłsudskiego, a Putin uznał Lecha Kaczyńskiego za śmiertelnie niebezpiecznego wroga?"

- pytał Tomasz Sakiewicz.

Dziś w kontekście brutalnej wojny wywołanej przez Rosjan, te pytania stają się jeszcze bardziej aktualne, a co więcej - pojawiają się też nowe, które również wymagają odpowiedzi.

- Dlaczego Rosja tak zażarcie walczy o Ukrainę i dlaczego mieszkańcy dawnego Wielkiego Księstwa Moskiewskiego poświęcają dobrobyt na rzecz polityki imperialnej? 

Dlatego też - w świetle nowych wydarzeń - ukazuje się drugie wydanie "Testamentu I Rzeczypospolitej" ubogacone nowym wstępem i przedmową, a także kilkoma istotnymi dokumentami związanymi z aktualną sytuacją.

Książkę zamawiać można także na sklep.gazetapolska.pl.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo