Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Konwalia majowa – piękna lecz trująca

Konwalia majowa (Convallaria majalis L.) jest popularną rośliną ozdobną. Jej głównym walorem są niewielkie kwiaty o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie. Występuje często w lasach niemal całej Polski, poza tym jest także uprawiana. Mimo, że jest trująca posiada też właściwości lecznicze.

konwalia majowa
KIMDAEJEUNG

Właściwości lecznicze

Jako surowiec zielarski zbierane są same liście konwalii, które są jednym ze składników leków nasercowych. Leki na bazie konwalii są dobrze wchłaniane z jelit do krwi. Zwiększają siłę skurczową mięśnia sercowego, działają uspokajająco, przeciwnerwicowo, moczopędnie i przeciwobrzękowo. Glikozydy konwalii szybko ulegają rozkładowi w ustroju, są dobrze tolerowane. Poprawiają krążenie obwodowe i maja wpływ spazmolityczny na mięśnie gładkie układu moczowego oraz przewodu pokarmowego. Zalecane są w leczeniu lekkich postaci niewydolności serca, zaburzeń czynności serca na tle nerwicowym, w osłabieniu mięśnia sercowego w przebiegu chorób zakaźnych i u osób starszych.

W Polsce konwalia jest gatunkiem spotykanym w lasach na terenie niemal całego kraju, poza wyższymi partiami gór. Jest także uprawiana w ogrodach i parkach w opuszczonych miejscach dziczeje. 

Łodyga wyrasta z dwuletnich kłączy i u nasady okryta jest pochwiastymi nasadami liści. Trójgraniasta, wąsko oskrzydlona, bezlistna oś kwiatostanowa osiąga do 25 cm wysokości i jest zwykle nieco krótsza od liści. Liście wyrastają najczęściej parami z kłączy wraz z łodygą. Mają kształt zmienny, wydłużony, od lancetowatego do eliptycznego, zaostrzony wierzchołek, użyłkowanie łukowate. Osiągają do 25 cm długości i 7 cm szerokości.

Kwiaty zebrane w szczytowe, jednostronne grono o 5–9 kwiatach u roślin dziko rosnących, a u form ogrodowych o 11–18 kwiatach. Kwiaty kulisto-dzwonkowate, pochylone do dołu, ze zrosłymi, białymi lub lekko różowymi listkami okwiatu. Miodniki wydzielające nektar wabiący owady zapylające znajdują się wokół zalążni. Intensywnie pachnące kwiaty wyrastają na zgiętych szypułkach. W warunkach naturalnych konwalia zakwita w maju i czerwcu. Kwiaty zapylane są przez pszczoły, rzadziej muchówki.

Owoce zwisają, mają formę czerwonych jagód o średnicy 8–12 mm. Zawierają po 2–6 niebieskawo-białych lub żółtawych, błyszczących nasion. Są one prawie gładkie i prawie kuliste (z jednej strony słabo się zwężają). Osiągają średnicę 2,5 mm.

Roślina w zawiera ok. 40 różnych glikozydów kardenolidowych (glikozydy używane są do produkcji lęków nasercowych). Poza tym głównie w kłączach i korzeniach zawarte są konwalamaryna i konwalaryna (saponiny steroidowe), w zielu i kwiatach flawonoidy (izoramnetyna, kwercetyna), fenolokwasy (chlorogenowy, kawowy, ferulowy), kwas jabłkowy, cytrynowy i chelidonowy. Korzenie zawierają toksyczny kwas acetydyno-2-karboksylowy.

Charakterystyczny zapach kwiatom nadaje lotny olejek farnezol. Roślina ma niemiły, słodkawo-ostro-gorzki smak.

Właściwości toksyczne

Wszystkie części rośliny są trujące, przy czym szczególnie wrażliwe na zatrucia są dzieci. Opisano w literaturze fachowej nawet przypadki zatruć śmiertelnych u dzieci po zjedzeniu zalewie kilku jagód czy wypiciu wody z wazonu, w którym stał bukiet konwalii. Trujące mogą okazać się nawet... perfumy z konwalii (m.in. do zatrucia śmiertelnego doszło po zastosowaniu lewatywy z użyciem gliceryny perfumowanej wyciągiem z konwalii). Konwalia powoduje także zatrucia wśród zwierząt, zwłaszcza gęsi i kaczek, rzadziej u koni i bydła (tylko po spożyciu dużej ilości rośliny). Udokumentowano także śmierć psa po zjedzeniu liści konwalii.

Zatrucie objawia się u ludzi i zwierząt zaburzeniami w czynnościach przewodu pokarmowego (nudności, wymioty i biegunka), bólami i zawrotami głowy, ogólnym osłabieniem, zaburzeniem postrzegania barw (wszystko zdaje się żółte) oraz pracy serca. Dochodzi do zaburzeń rytmu serca, spadku ciśnienia tętniczego, częste są zaburzenia gospodarki potasem, w ciężkich przypadkach śmierć następuje w wyniku zapaści przez migotanie komór serca.

Kontakt skóry z liśćmi może wywołać u osób wrażliwych słabe podrażnienia. Także proszek z wysuszonego ziela działa drażniąco na błony śluzowe nosa, powodując kichanie i dlatego praca z surowcem zielarskim wymaga stosowania masek z wilgotnej gazy.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#konwalia majowa #roślinność #przyroda #styl życia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ps
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo