Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Jerzy Kalina obchodzi 80. urodziny. Prezydent złożył artyście życzenia

W dniu Pańskich 80. urodzin proszę przyjąć serdeczne życzenia dobrego zdrowia, nieustającej radości tworzenia, pomyślnej realizacji kolejnych projektów artystycznych oraz satysfakcji ze znaczącego wkładu Pańskiej twórczości w kulturę narodową - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Jerzego Kaliny.

Jerzy Kalina
Igor Smirnow - Gazeta Polska

"Niech ten piękny jubileusz ożywi w Pana pamięci wiele miłych wspomnień i przyniesie Panu liczne dowody uznania"

– zaznaczył prezydent.

Pogratulował także artyście osiągnięć, za których sprawą zasłynął jako "jeden z najznakomitszych i najoryginalniejszych polskich twórców w dziedzinie sztuk wizualnych oraz dołączył Pan do grona wybitnie zasłużonych dla naszej Ojczyzny kawalerów Orderu Orła Białego".

- Jako malarz, rzeźbiarz, twórca witraży, scenograf teatralny i filmowy, twórca instalacji, akcji, filmów animowanych i dokumentalnych, spektakli teatralnych oraz jeden z pierwszych performerów w Polsce stał się Pan uosobieniem artystycznej wolności i swobody poszukiwań formy wyrazu. Talent i rozmach dzieł czynią Pana prawdziwym obywatelem świata, znanym i docenianym w Europie i na innych kontynentach. Swoją twórczością deklaruje Pan również przywiązanie do tożsamościowego oraz etycznego aspektu sztuki

- zaznaczył Andrzej Duda.

Przypomniał również, że "już w latach 70. zyskał Pan rozgłos jako artysta niezależny, idący pod prąd utrwalonych konwencji".

- Urzeczywistniał Pan szczególnie wówczas cenną ideę upodmiotowienia widza, niejako włączenia go w proces twórczy. Za pomocą wizualnego skrótu wyrażał Pan uczucia i myśli zniewolonych rodaków, czego symbolem stał się słynny pomnik anonimowego przechodnia Przejście. Deklarując wolę "ciągłego poszukiwania, ostrej prowokacji, ekspresji społecznej, politycznej, religijnej i osobistego wyznania", od dekad zaskakuje Pan, intryguje, skłania do namysłu. A zarazem demonstruje Pan szacunek dla wartości znacznie większych i trwalszych niż przemijające mody artystyczne, tj. przede wszystkim dla polskiego patriotycznego i chrześcijańskiego dziedzictwa

- podkreślił.

W ocenie prezydenta świadczą o tym m.in. projekty nagrobka bł. ks. Jerzego Popiełuszki i monumentalny krzyż ku jego czci przy tamie na Jeziorze Włocławskim, oprawa wizualna niektórych pielgrzymek papieża Polaka do Ojczyzny, pierwszy pomnik katyński "Kalwarie Polskie" w Podkowie Leśnej, cokół pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na terenie warszawskiej AWF, projekty kaplic w Belwederze i Pałacu Prezydenckim, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego czy też umieszczona na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie głośna instalacja "Zatrute źródło" z roku 2020, upamiętniająca setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

"Ufam, że pasja, energia, oryginalność, prawość i odwaga – przebijające z Pańskich dzieł – będą dla Polaków natchnieniem i źródłem wewnętrznej siły także w obliczu wyzwań, jakie stawia przed nami obecny czas. Raz jeszcze dziękując za tę wspaniałą inspirację, przekazuję Panu najserdeczniejsze gratulacje i pozdrowienia. Wszystkiego dobrego!"

- podsumował Andrzej Duda.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo