Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Fotowoltaika. Czy to się opłaca?

Energia elektryczna z promieni słonecznych? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie rozwiązanie trącało o wymysł przyszłości, jednak dziś instalacje fotowoltaiczne konsekwentnie zyskują na popularności. Skorzystać może każdy - zarówno właściciel pokaźnego przedsiębiorstwa, jak również gospodarstwo domowe. Przy dodatkowym finansowaniu w postaci dotacji, inwestycja może zwrócić się bardzo szybko.

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/schropferoval

Fotowoltaika - a właściwie panele fotowoltaiczne - zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną. Kompletny zestaw fotowoltaiczny przyłączany jest do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. Korzyści fotowoltaiki? Na pierwszy miejscu wymienić należy po prostu tańszy prąd. Ale nie tylko!

Wytworzoną już energię można także wykorzystać do ogrzewania wody i domu. Można ją zużywać na bieżąco, magazynować bądź sprzedawać - to zależy od rodzaju instalacji fotowoltaicznej.

Jak działa fotowoltaika?

Zadając sobie pytanie jak działa fotowoltaika, należy pochylić się nieco nad tym, jak wygląda budowa panelu fotowoltaicznego. Foton - czyli najmniejsza jednostka światła - padający na ogniwo fotowoltaiczne, jest natychmiast pochłaniany przez krzem. Wybija wówczas elektron ze swojej pozycji, zmuszając go do ruchu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii, możliwe jest połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej. I tak do instalacji elektrycznej „wpuszczamy” nowe źródło prądu.

Czy fotowoltaika się opłaca?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Opłacalność fotowoiltaiki stale rośnie. Według zapewnień producentów, cała instalacja zapewnia 25 lat bezobsługowej pracy, a tym samym 25 lat wytwarzania darmowego prądu. Wzrost zainteresowania fotowoltaiką sprawia, że na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, bardziej ekonomiczne i tańsze.

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką spowodowało zmiany ustawodawcze. Dlatego właśnie mikroelektrownie PV do 40 kW nie wymagają specjalnego pozwolenia. Operator jest zobowiązany podłączyć instalację do sieci, jeśli moc zamontowanego zestawu nie przekracza mocy naszego przyłącza elektrycznego.

W zależności od mocy przerobowej instalacji fotowoltaicznej, ilość produkowanego prądu jest różna. Przyjmuje się, że panele fotowoltaiczne o mocy 1 kWp, skierowane na południe wytworzą w Polsce w ciągu roku około 900-1100 kWh energii elektrycznej. Przyjąć można też, że typowa rodzina w Polsce potrzebuje 2500-3500 kWh rocznie. Chcąc w pełni zaspokoić taką potrzebę, należy przygotować się na wydatek rzędu 18-25 tys. zł.

Zastanawiając się dalej, czy fotowoltaika się opłaca, należy pamiętać, że instalacja nie obliguje właścicieli do żadnych kosztów eksploatacyjnych. Energia słoneczna jest całkowicie darmowa i po zamontowaniu instalacji słonecznej nie musimy się martwić o koszty związane z użytkowaniem prądu.

Kiedy fotowoltaika się zwróci? Koszty instalacji średnio zwracają się po około 9-10 latach, przy czym skorzystanie z dotacji skraca ten okres do ok. 6-7 lat. Inwestycja opłaca się tylko wtedy, gdy nie jest planowana przeprowadzka.

Główne korzyści fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim oszczędność na rachunkach, niezależność energetyczna czy ochrona środowiska. Mając własne źródło prądu, nie trzeba martwić się o rosnące ceny energii.

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką skłania inżynierów do opracowywania kolejnych, jeszcze korzystniejszych rozwiązań.

Wyprodukowaną energię elektryczną można też przechowywać. To rozwiązanie korzystne szczególnie dla osób, których instalacje fotowoltaiczne produkują więcej energii, niż są w stanie wykorzystać. Nadwyżki energii oddajemy do sieci. Zawsze możemy ją odzyskać. Z dostawcą energii zazwyczaj rozliczamy się w okresach półrocznych. Gdy okazuje się, że tyle samo zużyliśmy, co wyprodukowaliśmy (bilans zerowy), ponosimy wówczas wyłącznie koszty tylko za obsługę sieci. Jeśli nasza produkcja nie jest wystarczająca i pobieramy prąd dodatkowo z sieci (bilans ujemny - zbyt mała produkcja) wtedy musimy dopłacić cenę różnicy prądu. Jeśli jednak nasza produkcja jest większa niż pobór, nadwyżki możemy sprzedać.

Fotowoltaika nie emituje CO2 ani żadnych innych substancji szkodliwych. Panele słoneczne nie powodują też hałasu ani drgań, są bezobsługowe.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne montuje się zazwyczaj na dachu lub na gruncie. Kieruje się je w kierunku południowym - to pozwala maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Montaż instalacji fotowoltaicznej powinien zostać poprzedzony analizą zacienienia; instalacje powinna mieć dostęp do jak największej ilości promieni słonecznych. Wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe znalezienie optymalnego położenia dla instalacji, montuje się je na ziemi lub specjalnych wysięgnikach.Już wiesz jak działa fotowoltaika? Jakie są korzyści fotowoltaiki? W sieci znajduje się mnóstwo opinii, wątków na forach dyskusyjnych czy filmów użytkowników. Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem poniżej:

 

 Źródło: niezalezna.pl, businnessinsider.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Albicla.com@NataliaWasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo