Tłuste koty Tuska, Hołowni, PSL i Lewicy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Edyta Geppert kończy 70 lat. "Pani talent inspiruje innych twórców"

Siła Pani talentu, sceniczna charyzma, autentyzm i niezwykła wrażliwość ukazują się w osobistych interpretacjach i repertuarze, inspirując kolejnych twórców" - napisał w poniedziałek w liście skierowanym do Edyty Geppert-Loretz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Edyta Geppert
You tube - You tube

- Z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń, a także wyrazy uznania dla wspaniałego dorobku, stanowiącego wyjątkowy wkład w dziedzictwo kultury polskiej. Siła Pani talentu oraz niespotykana, wręcz magnetyczna umiejętność koncentrowania uwagi słuchaczy zwykły pozostawiać ich w zachwycie, otulonych wyrazistym i jakże przejmującym brzmieniem Pani głosu. Sceniczna charyzma, autentyzm i niezwykła wrażliwość ukazują się w osobistych interpretacjach i repertuarze, inspirując kolejnych twórców

- napisał w poniedziałek w liście gratulacyjnym skierowanym do Edyty Geppert-Loretz Piotr Gliński, opublikowanym na stronie MKiDN.

- Utwory takie jak "Jaka róża, taki cierń" z tekstem Jacka Cygana i muzyką Włodzimierza Korcza, "Och, życie, kocham cię nad życie" do słów Wojciecha Młynarskiego z muzyką Włodzimierza Korcza czy "Nie, nie żałuję" do słów Agnieszki Osieckiej oraz muzyki Seweryna Krajewskiego stały się wizytówkami rodzimej piosenki. Stanowią bowiem mistrzowskie połączenie słowa, muzyki i kunsztu wykonawczego najwyższej próby, skłaniając do refleksji i przekazując mądrość o trudach otaczającej nas rzeczywistości oraz skomplikowanym świecie ludzkich uczuć i emocji

- podkreślił szef MKiDN.

- To wszystko zaowocowało niewątpliwym sukcesem, którego wyrazem stały się tysiące recitali w Polsce i za granicą, miliony sprzedanych płyt, jak również nagrody przyznane Pani podczas kolejnych Krajowych Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu – nagroda główna im. Karola Musioła w koncercie "Promocje ‘84", Grand Prix podczas 23. oraz 32. KFPP, jak również wręczone podczas 51. Festiwalu Grand Prix za całokształt twórczości artystycznej, a także najwyższe odznaczenie przyznawane przez Zarząd Polskiego Radia "Złoty Mikrofon"

- wskazał.

Gliński przypomniał, że w 2007 r. piosenkarka została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a dwa lata później - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Chyląc czoła przed wspaniałym dorobkiem twórczym, życzę Pani dalszej owocnej pracy na rzecz polskiej kultury, a także dużo zdrowia i radości z każdego dnia oraz wszelkiej pomyślności" - podsumował minister kultury, prof. Piotr Gliński.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo