Ceny energii wciąż szybują. Nic nie zapowiada, żeby ten niekorzystny trend się zmienił. A ty z niepokojem zerkasz na prognozy pogody i przerażony zastanawiasz się, jak przetrwasz finansowo nadchodzące mroźne dni? Oto 9 prostych porad, które sprawią, że mróz nie uderzy cię tak mocno po kieszeni
1. Zadbaj o szczelność okien i drzwi
To najprostsze co możesz zrobić. Jak uszczelnić okna przed zimą? Musisz wiedzieć, że nawet najdrobniejsze nieszczelności powodują utratę ciepła. Dlatego musisz zadbać o szczelność okien i drzwi. W tym celu skorzystaj z uszczelek samoprzylepnych. To niewielki koszt, w granicach 15 zł. Taka uszczelka skutecznie izoluje termicznie. Zapobiega przenikaniu zimnego powietrza do mieszkania. Łatwo ją zamontujesz bez użycia narzędzi. Wystarczy odkleić taśmę zabezpieczającą i przykleić uszczelkę do framugi okna lub drzwi. Nadaję się do starszych jak i nowych typów okien.
2. Zmniejsz temperaturę, kiedy nie ma cię w domu
Pamiętaj, że obniżenie temperatury nawet o 1-2 stopnie, kiedy nie ma nikogo w domu, w ogólnym rozrachunku przynosi odczuwalne oszczędności. Warto też wiedzieć, że według specjalistów, najlepsza temperatura w mieszkaniu dla optymalnego snu i wypoczynku w nocy to 18-19 stopni.
3. Wymień żarówki na energooszczędne LED-y
Kolejnym, skutecznym sposobem jak zmniejszyć rachunki za prąd jest wymiana żarówek na pobierające zdecydowanie mniej energii LED-y. Energooszczędne oświetlenie daje nawet do 80 procent oszczędności kosztów. Poza tym LED-y mają dłuższą żywotność. Występują też w różnych kolorach. Dzięki czemu łatwo dopasujesz oświetlenie do swoich potrzeb.
4. W odpowiedni sposób korzystaj z grzejników
Jak ustawić grzejniki zimą? Pamiętaj, grzejniki powinny być ulokowane tak, żeby ciepło swobodnie i bez przeszkód rozchodziło się po całym pomieszczeniu. Nie zasłaniaj ich meblami, zasłonami czy innymi przedmiotami, które blokują przepływ ciepła. Trzeba też pamiętać o regularnych odpowietrzaniu grzejników, dzięki czemu będą one pracowały na największej wydajności.
5. Wietrzenie zimą? Tak, ale z głową.
Zastanawiasz się czy i jak wietrzyć mieszkanie zimą? Oczywiście, dla zdrowia wietrzenie zimą jest konieczne, ale rób to z rozsądkiem, krótko i intensywnie. Pootwieraj okna w tym samym czasie na dwie-trzy minuty. Nie utracisz ciepła, a zapewnisz mieszkaniu dopływ świeżego powietrza.
6. Oszczędzanie energii dzięki odpowiedniej organizacji mieszkania
Pomyśl, czy twoje mieszkanie w pełni wykorzystuje światło dzienne. Zorganizuj przestrzeń domu w taki sposób, żeby przez jak najdłuższy czas można z niego korzystać. Unikaj ciemnych zasłon, jeśli pracujesz na komputerze, ustaw biurko przy oknie. Korzystaj też z lampek punktowych, które zużywają mniej energii niż żyrandole oświetlające dużą przestrzeń.
7. Jak najłatwiej zaoszczędzić na prądzie? Wyłączaj światło!
Banalna metoda, o której jednak tak często zapominamy. Bądź konsekwentny, nawet jeśli tylko na chwilę wychodzisz z pomieszczenia, zawsze wyłączaj światło. Wyrób w sobie ten nawyk, który w skali całego roku przyniesie duże oszczędności.
8. Odpowiednio korzystaj ze sprzętów domowych
Kolejny sposób, jak zaoszczędzić prąd to optymalne używanie sprzętów domowych. Pamiętaj, jeżeli bierzesz się za pranie czy zmywanie, dopilnuj, żeby pralka i zmywarka były pełne przed uruchomieniem. Niech twój sprzęt nie robi pustych przebiegów. Gotuj pod przykryciem, dzięki temu skrócisz czas przyrządzania potraw, a co za tym idzie zaoszczędzisz prąd.
9. Zastosuj rolety termiczne na zimę.
To niezbyt kosztowna inwestycja, która bardzo szybko się zwróci. Rolety termiczne na zimę do okien, to koszt w okolicach 40 zł za sztukę. Warto zainwestować. To dobra odpowiedź na pytanie, jak utrzymać ciepło w domu. Rolety termiczne bez problemu sam zamontujesz, wiele z nich ma system tzw. click and go, więc nie musisz wiercić żadnych otworów.