Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Do tego zabytku cały czas ustawiają się kolejki. Rzymski Panteon nie traci na popularności

1,4 miliona osób odwiedziło rzymski Panteon w ciągu pięciu miesięcy, jakie minęły od wprowadzenia opłaty za wstęp - poinformował włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano. Wyraził przekonanie, że była to słuszna decyzja. Do zabytku niemal cały czas ustawiają się kolejki.

Panteon
Pixabay - Pixabay

Bilet wstępu kosztuje 5 euro, ulgowy dla obywateli krajów UE w wieku od 25 do 28 lat – 3 euro. Z opłaty zwolnieni są wszyscy w wieku poniżej 18 lat oraz mieszkańcy Rzymu.

Dochód z biletów uzyskany od lipca wyniósł 5,3 miliona euro.

„Decyzja o wprowadzeniu biletu wstępu do Panteonu okazała się sukcesem i potwierdza, że ta wspaniała architektura nadal fascynuje”

- stwierdził minister kultury.

Przypomniał, że uzyskane przychody zgodnie z podpisanym protokołem przeznaczane są na utrzymanie zabytku, na inicjatywy pomocowe oraz na odbudowę dóbr kultury na terenach włoskiego regionu Emilia- Romania, zniszczonych w wyniku majowej powodzi.

Panteon to jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu. Wzniesiono go w I wieku n.e. jako świątynię dla wszystkich bogów imperium. Z czasem popadła ona w ruinę.

W VII wieku Panteon został odrestaurowany na polecenie papieża Bonifacego IV i zaadaptowany na chrześcijański kościół. Pełni funkcję katolickiej świątyni do dziś, jako kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny od Męczenników.

Najbardziej charakterystyczna jest kopuła Panteonu o średnicy ponad 43 m. To największa na świecie kopuła z niezbrojonego betonu. W jej szczycie znajduje się otwór – oculus – przez który promienie słoneczne wpadają do wnętrza.

W świątyni można podziwiać przykłady sztuki starożytnej i chrześcijańskiej. Pochowani są tam między innymi malarz i architekt Rafael Santi, a także dwaj włoscy królowie - Wiktor Emanuel II i i Humbert I.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo