Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Cztery żywioły – największe murale w Zielonej Górze

Ogromne malowidła powstały na czterech silosach przy ul. Chmielnej na osiedlu Branibroskim w Zielonej Górze. Przedstawiają artystyczne ujęcie czterech żywiołów autorstwa zielonogórskich muralistów Jakuba Bitki i Łukasza Chwałka.

twitter.com/@GoraMiasto

Kolorowe malowidła znajdują się na walcowatych zbiornikach o wysokości 7 m i obwodzie d 95 m każdy. Na każdym powstał mural symbolizujący inny żywioł: wodę, ogień, powietrzę i ziemię.

Dziś odbyło się uroczyste zakończenie prac nad muralami. Była okazja do spotkania z autorami i obejrzenia filmu obrazującego proces powstawania malowideł. Ponadto od rana do popołudnia teren wokół silosów był otwarty dla mieszkańców, by mogli z bliska obejrzeć murale.

Rafał Skrzyczewski z Biura Prezydenta Zielonej Góry poinformował, że cztery silosy na ul. Chmielnej należą do Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. Ogromne zbiorniki wykorzystywane niegdyś przez wodociągi nie pełnią swojej funkcji od lat; były szare i obskurne przez co psuły wizerunek tej części miasta. W ich sąsiedztwie znajdują się bloki mieszkalne.

Murale zmieniły wizerunek osiedla. Dokonała tego Grupa Inicjatywna z ul. Chmielnej. Dzięki swojej aktywności zdobyła na ten cel pieniądze w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego – 150 tys. zł.

- To oddolna, obywatelska inicjatywa. Pierwszym jej efektem było wybudowanie placu zabaw dla dzieci, takiego miejsca rekreacji. Został otwarty przed rokiem. To miejsce szpeciły jednak sąsiadujące z nim silosy. Wówczas padł pomysł stworzenia na nich kolorowych murali. Dzięki aktywności i głosom mieszkańców projekt uzyskał finansowanie z budżetu obywatelskiego, a wodociągi wsparły naszą inicjatywę – powiedziała Agnieszka Opalińska z Grupy Inicjatywnej z ul. Chmielnej.

Konkurs na koncepcję i wykonanie murali wygrało dwóch zielonogórskich artystów Jakub Bitka i Łukasz Chwałek. Forma murali ewoluowała. Wstępnie miały dominować bryły geometryczne, ale finalnie dzięki opinii mieszkańców malowidła przedstawiają także inne elementy.

Prace trwały blisko pół roku. Do wykonania murali zużyto ok. 600 litrów farby wodnej i ok. tysiąc puszek farb w sprayu. Łącznie farba pokryła ok. 2,5 tys. m kw. betonowych ścian silosów.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#mural #Zielona Góra

redakcja