Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Coraz więcej osób segreguje opakowania... poprawnie!

W 2020 r. o 19 punktów procentowych wzrosła liczba respondentów, która zadeklarowała, że segreguje odpady opakowaniowe - wynika z badania Kantar dla fundacji ProKarton. Dodano, że robi to teraz 77 proc. badanych, segregują głównie osoby wykształcone, w wieku 30-49 lat. Jak się okazuje, w ubiegłych latach nie wszyscy wiedzieli, do którego pojemnika powinny trafiać poszczególne opakowania i odpady.

Gino Crescoli/pixabay.com/service/license/

Porównując wyniki tegorocznego badania z zeszłorocznymi, możemy zaobserwować dużą poprawę, jeżeli chodzi o wiedzę Polaków na temat prawidłowego postępowania z odpadami. Zasad selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych przestrzega aż 77 proc. badanych, co jest aż dziewiętnastoprocentową poprawą w porównaniu do roku 2019.
- podkreśliła fundacja ProKarton, której celem jest promocja wiedzy w zakresie selektywnej zbiórki odpadów oraz recyklingu.

Jak dodano, opakowania segregują głównie osoby z wyższym wykształceniem w wielu 30-49 lat. 

Patrząc na ogół społeczeństwa, zasad selektywnej zbiórki częściej przestrzegają kobiety. Biorąc natomiast pod uwagę podział administracyjny, najczęściej segreguje się odpady w województwach: podkarpackim, podlaskim i pomorskim, rzadziej w: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, mazowieckim i opolskim.
- wyjaśniono.

Fundacja wskazała, że mimo iż coraz więcej osób deklaruje segregację, to ponad połowa badanych twierdzi, że ich wiedza na temat segregacji odpadów opakowaniowych w ciągu ostatniego roku nie uległa zmianie. Wśród pozostałych, 33 proc. badanych uważa, że ich wiedza na ten temat jest szersza, a 8 proc. dostrzega spadek poziomu swojej wiedzy w badanym zakresie.

Badanie wykazało, że w 2020 r. znacznie więcej osób wiedziało, do którego pojemnika na śmieci powinny trafić kartony po płynnej żywności. 51 proc. respondentów wskazało żółty pojemnik; w 2019 r. było to 28 proc. Kartony do płynnej żywności jako odpady wielomateriałowe, powinny być selektywnie zbierane do żółtego pojemnika, razem z tworzywami sztucznymi i metalami.

Jak dodano drugą najpopularniejszą odpowiedzią był pojemnik niebieski - na papier (10 proc. ankietowanych).

Prawie o połowę zmniejszył się procent osób, które nie zwracają uwagi, do którego pojemnika wyrzucają opakowania po mleku czy sokach. W roku 2020 takiej odpowiedzi udzieliło jedynie 24 proc. ankietowanych, w porównaniu do 41 proc. w 2019 r.
- podkreśliła fundacja.

Prawidłowa selektywna zbiórka odpadów pozwala na odzyskanie z nich cennych surowców, czyli wykorzystanie ich ponownie do wytworzenia produktów z recyklingu. Z analizy przeprowadzonej przez fundację w instalacjach komunalnych wynika, iż odsetek wybierania kartonów po płynnej żywności jest prawie 13 razy wyższy w przypadku odpadów pochodzących z żółtego pojemnika.

Sondaż został przeprowadzony we wrześniu na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1012 osób powyżej 15 roku życia. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#recykling #ekologia #styl życia #ciekawostki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ms
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo