Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ciesz się z pobytu i szanuj miasto. Florencja apeluje do turystów

Turysto, ciesz się z pobytu we Florencji i szanuj ją - taka jest wymowa kampanii w mieście, zainaugurowanej przez jego władze przed sezonem letnim, gdy przybędą tam setki tysięcy osób z całego świata. Jak wyjaśniono, celem jest „uwrażliwienie gości” na konieczność wizyty w duchu szacunku i odpowiedzialności.

Florencja
Zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

Kampania, prowadzona między innymi w mediach społecznościowych odbywa się pod hasłem: “Enjoy, respect Firenze”. Władze miasta, zmagającego się od lat ze zjawiskiem tak zwanej nadmiernej turystyki, podkreślają: „Florencja żyje, traktuj ją z troską”.

W komunikacie wydanym z okazji inauguracji kampanii zaznaczono, że chodzi w niej o „pakt gościnności” między mieszkańcami a turystami i przypomnienie, że centrum historyczne tego miasta bezcennej sztuki i architektury zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO i tak powinno być przez wszystkich traktowane.

W wirtualny sposób “przekonują” o tym Dante Alighieri i Leonardo da Vinci.

Podejście do zjawiska tzw. overtourism (nadmiernej turystyki) jest jednym z tematów kampanii w mieście, którego mieszkańcy wybiorą nowego burmistrza w czerwcu. Z ramienia centroprawicy startuje były dyrektor florenckiej Galerii Uffizi Eike Schmidt - urodzony w Niemczech historyk sztuki, który w zeszłym roku otrzymał obywatelstwo Włoch. Argumentuje on, że konieczne jest przywrócenie porządku i spokoju.

Jesienią 2023 roku władze Florencji ograniczyły udostępnianie mieszkań na krótki, kilkudniowy wynajem dla turystów. Jak przekonywały, ich napływ do zabytkowych kamienic wywołuje chaos i kryzys na rynku nieruchomości, a najem krótkoterminowy staje się także coraz bardziej uciążliwy dla mieszkańców i sąsiadów wynajmowanych apartamentów.

Rada miejska zaaprobowała rozporządzenie, na mocy którego nie można przeznaczać kolejnych mieszkań na krótki wynajem na obszarze wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO. To ścisłe centrum w rejonie tak słynnych zabytków jak: Palazzo Vecchio, Most Złotników, Galeria Uffizi, majestatyczna katedra Santa Maria del Fiore.

Poza tym na mocy przyjętej uchwały właściciele mieszkań, którzy zrezygnują z ich wynajmu dla turystów, zostaną zwolnieni z komunalnego podatku od nieruchomości przez trzy lata.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo