Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

"Chwała Bohaterom". Iluminacja rozświetliła fasadę Pałacu Prezydenckiego

W piątek wieczorem z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja z napisem: "Chwała Bohaterom".

Wizerunek Pana Majora Dekutowskiego „Zapory”
Prezydent.pl - x/Prezydent.pl

- 1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie wyświetlona została okolicznościowa iluminacja

- napisała prezydencka kancelaria w piątek wieczorem na portalu X.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. i jest obchodzony 1 marca.

1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Według Instytutu Pamięci Narodowej w 1945 r. w granicach ówczesnej Polski działało około 350 oddziałów podziemia niepodległościowego, a w ich szeregach walczyło 13-17 tys. żołnierzy. Szacuje się, że przez organizacje antykomunistycznego podziemia niepodległościowego do 1956 r. przeszło w sumie około 200 tys. osób.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo