Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Chorwacja ma patent na walkę z komarami. Wykorzystano drony

Położona w pobliżu Osijeka we wschodniej części Chorwacji gmina Kneżevi Vinogradi włączyła do walki z plagą komarów drony. Władze lokalne podkreślają, że skuteczność nowej metody wynosi 100 proc. - przekazał portal Klix.

Komar
lksuperboy - pixabay.com

Gmina znajduje się w pobliżu chronionych obszarów mokradeł nad Dunajem i Drawą. Mieszkańcy podkreślają, że - szczególnie po deszczu - nie mogą wychodzić z domów, ponieważ obecność insektów jest nie do zniesienia - zaznaczyły lokalne media.

"Dlatego w tym roku po konsultacjach z ekspertami zdecydowaliśmy się na kilka innowacyjnych rozwiązań i po raz pierwszy uwzględniliśmy drony. Pierwsze wyniki pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze"

– powiedział Vedran Kramarić, wójt gminy Kneżevi Vinogradi.

Zaangażowanie dronów do rozpylania środków przeciwko komarom kosztowało gminę 2 tys. euro. Dotychczas metoda wykazuje 100 proc. skuteczność. Do walki z plagą komarów drony wykorzystają również władze Osijeka i okolicznych miejscowości. Na cel ten przeznaczonych zostanie rekordowe 1,9 mln euro.

"W trakcie zabiegów larwobójczych będziemy znacząco wykorzystywać drony i to największa różnica w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość wykorzystania na terenach trudno dostępnych"

– wyjaśnił Dragan Vulin, zastępca burmistrza Osijeka.

W położonej na wschodzie Chorwacji żupanii planuje się również otworzenie specjalnego Centrum Zwalczania Komarów, na którego wyposażenie mają trafić najnowocześniejsze technologie zwalczania insektów.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#komar #plaga #Chorwacja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo