Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wystawa „Między obrazami”. Katolicyzm namalowany od nowa

Autorskie wersje Zwiastowania, malarstwo sakralne, seria portretów mnichów, obrazy ukazujące wnętrza pomieszczeń i świątyń – cały przekrój prac krakowskiej malarki Beaty Stankiewicz znalazł się na wystawie pt. „Między obrazami” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Obraz Beaty Stankiewicz „Kassel”
Olga Alehno - Niezalezna.pl

O ekspozycji portal Niezalezna.pl rozmawia z jej kuratorem Juliuszem Gałkowskim.

Od lewej - Dariusz Karłowicz, Beata Stankiewicz, Piotr Kopszak, Juliusz GałkowskiOlga Alehno / Niezalezna.pl

Wystawę Beaty Stankiewicz, którą do 15 września można obejrzeć w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - „Między obrazami”, poświęciliście Państwo 15. pracom artystki, które symbolicznie umieściliście między jeszcze dwoma dziełami – o tytułach „Kassel” oraz „Fiat”. Co przedstawiają te dwa obrazy i czemu właśnie je wybrano na centralne obiekty tej wystawy?

Praca „Kassel” ukazuje kobietę trzymającą na rękach dziecko. Jest to współczesny obraz macierzyństwa, będącego kolejnym ogniwem w trwającym tysiąclecia łańcuch przedstawiania tego, frapującego artystów, motywu. Obraz, będący zarazem autoportretem Beaty Stankiewicz, prezentuje macierzyństwo bez patosu, ale jednocześnie w bardzo czuły sposób. „Fiat” jest z kolei jedną z wersji Zwiastowania, niesłychanie ważnego motywu w sztuce chrześcijańskiej. Obraz powstał przy okazji udziału artystki w projekcie „Namalować katolicyzm od nowa” realizowanym przez Fundację św. Mikołaja.

Wybór tych dwóch obrazów ma jeszcze jedną przyczynę, są to, niezalenie od tematów, bardzo dobre prace malarskie, one właśnie narzuciły nam układ obrazów w całej ekspozycji.

Obraz Beaty Stankiewicz „Kassel”Olga Alehno / Niezalezna.pl

Zatem – jakie prace umieszczono między „Kassel” oraz „Fiat”? Na które zwróciłby Pan szczególną uwagę widza? Jak określiłby Pan styl prac malarki?

Wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej jest próbą ukazania najważniejszych motywów twórczości Stankiewicz, portretów, wnętrz oraz malarstwa sakralnego. Widz stojąc pomiędzy „Kassel” a „Fiat” poznaje przekrój jej twórczości.

Twórczość tej artystki jest malarstwem przedstawieniowym, realistycznym, jednakże – jak wskazuje np. dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) Anna Maria Potocka, jest to „realizm obrazów, nieukazywanego przez nie świata”. Tematy są dla Stankiewicz pretekstami do tworzenia wspaniałych barwnych kompozycji. Warto spojrzeć na wnętrze „Pokoju nr 32”, opierające się na kontrastach różu i czerni, budujące niepokojącą widza atmosferę. Podobnie rzecz się ma z dziedzińcami czy wnętrzami kościołów. To jest malarstwo tajemnicy i emocji.

Obraz Beaty Stankiewicz „Fiat”Olga Alehno / Niezalezna.pl

Zna Pan artystkę od lat – jaki był Pana klucz w dobieraniu prac przedstawionych na wystawie „Między obrazami”?

Beata Stankiewicz jest niewątpliwie w czołówce współczesnego malarstwa polskiego. Celem wystawy było ukazanie najważniejszych motywów jej aktualnej twórczości. Są to obrazy różnych rozmiarów i tematów. Ale nie ukrywam że - ponieważ wystawa jest prezentowana w Muzeum Archidiecezjalnym - jednym z jej celów było pokazanie drogi Beaty Stankiewicz do malarstwa sakralnego. Stąd obecność dwóch Zwiastowań oraz studia głów, gdzie - „Mandylion” jest twarzą Chrystusa z jej obrazu Jezusa Miłosiernego, zaś „Miriam”, obraz prezentowany na plakacie wystawy, jest studium obrazu Matki Bożej namalowanego dla kościoła parafialnego w Parlinie [woj. kujawsko-pomorskie].

Ale malarstwo sakralne jest jedynie jedną z wielu dróg malarskich artystki i z całą pewnością nie definiuje jej w pełni, stąd przekrojowy charakter wystawy.

Wystawę pt. „Między obrazami” można obejrzeć w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej do 15 września.
 

 Źródło: Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Olga Alehno
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo