Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Sędzia TK Krystyna Pawłowicz w uzasadnieniu: premier wydając polecenia na podstawie przepisów "antycovidowych" miał prawo uważać, że ich zakres obejmuje organizację wyborów • • • TK: zastosowanie przepisów "antycovidowych" do przygotowania wyborów w stanie epidemii - zgodne z konstytucją • • •

Biało-czerwone kwietniki na setną rocznicę odzyskania niepodległości

W tym roku w Gdańsku na kwietnikach wśród posadzonych 73 tys. roślin dominować mają, w związku z setną rocznicą odzyskania nieodległości, motywy biało-czerwone. W budowanym centrum Forum Gdańsk, pojawi się też nowy, ponad dwuhektarowy ogród.

pixabay.com

Za tereny zielone w mieście odpowiada Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ). Kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ, Ewelina Latoszewska wskazała, że zapewnienie atrakcyjności terenów zielonych w Gdańsku wymaga wielu tygodni planowania, liczenia, wyobraźni i doświadczenia.

W ubiegłym roku na terenie Gdańska w ciągu całego roku posadzono prawie 67 tys. sztuk roślin. Były to m.in. stokrotki, bratki, begonie, pelargonie, surfinie, szałwie, aksamitki, kapusty ozdobne i chryzantemy. W 2018 roku miasto planuje posadzić o sześć tysięcy roślin więcej, 73 tysiące. W samym tylko Parku Oliwskim od wiosny do jesieni zaplanowane zostało nasadzenie 27 tys. roślin.

Jak mówiła Latoszewska, „odpowiedni dobór roślin umożliwia zmiany barw kompozycji od wczesnego lata do późnej jesieni, bo gdy jedne rośliny kończą kwitnienie, to inne dopiero zaczynają”. Powiedziała, że podczas planowania kolorystki kwietników na ten rok uwzględniono m.in. obchodzoną w 2018 r. setną rocznicę odzyskania nieodległości.

- Z tego względu motywy biało-czerwone pojawią się na wieżach kwiatowych, w donicach kwiatowych oraz kwietnikach, począwszy od pierwszych nasadzeń wiosennych, a skończywszy na tych jesiennych - wyjaśniła.

Ponad 3,3 tys. roślin ma zostać posadzonych w trzydziestu różnej wielkości wieżach kwiatowych. Staną one m.in. w Śródmieściu, na terenie Głównego Miasta, na Placu Solidarności, na Wyspie Sobieszewskiej i Westerplatte. Na części wież posadzone będą białe i czerwone pelargonie. Kwiaty będą też w skrzynkach powieszonych na barierkach, np. przy ul. Hucisko i Garncarskiej. Prawie sto kwietników z roślinami o przewieszających się pędach ma być umieszczonych na słupach i lampach ulicznych.

W tym roku w Gdańsku pojawi się ponad dwuhektarowy teren zieleni w powstającym nowym centrum miejskim Forum Gdańsk. Pierwsze nasadzenia mają rozpocząć się już w marcu. Za projekt zieleni odpowiada znana trójmiejska ogrodniczka i projektantka ogrodów, Katarzyna Bellingham. Zapewniła, że „krajobraz Forum będzie zmieniał się wraz z sezonami”.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#biało-czerwone #rośliny #kwiaty #setna rocznica odzyskania niepodległości #Gdańsk

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo