Seria wydarzeń kulturalnych upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Blisko 100 wydarzeń kulturalnych, w tym wystawy, warsztaty, pokazy teatralne i filmowe przygotowane przez instytucje prowadzone lub współprowadzone przez MKDNiS, upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia odbędą się zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach.

Zdzisław Jasiński, Public domain, via Wikimedia Commons

W dniach 13–15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "Cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

W obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaangażowane jest przede wszystkim Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, otwarte rok temu, w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i współprowadzone przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W sobotę, 14 sierpnia, Muzeum w Sulejówku zorganizuje warsztaty rodzinne pod nazwą "Gaz do dechy", w trakcie których rodzice wraz z dziećmi budować będą model samochodu pancernego (godz. 12, 12.45, 13.30 i 14.15). W sobotę i niedzielę (godz. 10-19) na terenie muzeum trwać będzie prezentacja 1 Brygady Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki – zobaczyć będzie można m.in. transporter opancerzony Rosomak oraz czołg Leopard. Będzie to znakomita okazja do uczczenia Święta Wojska Polskiego.

W dniach 13-15 sierpnia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie będzie można obejrzeć musicalowy portret jednego z ojców niepodległości Ignacego Paderewskiego. Na scenie Dramatycznego zagoszczą aktorzy Teatru Muzycznego w Poznaniu, którzy opowiedzą historię polityka, premiera, kompozytora i pianisty.

Z kolei w Miejscu Spotkań w warszawskich Łazienkach Królewskich w dniach 14-19 sierpnia odbędą się pokazy VR filmu "Wiktoria 1920". Film "Wiktora 1920", zrealizowany w technologii Cinematic VR, przypomina, z jakimi przeciwnościami musieli mierzyć się polscy żołnierze i wywiadowcy, ale też pokaże, co mogło wpłynąć na wyniki bitwy.

W sobotę wieczorem, o godz. 21, na dziedzińcu Stajni Kubickiego w Łazienkach Królewskich odbędzie się pokaz filmu "Ułan księcia Józefa".

Niedzielne obchody rozpoczną się od spacerów po Sulejówku przygotowanych we współpracy z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz i wolontariuszami muzeum, a dzień uświetni koncert patriotyczno-wojskowy w wykonaniu Ferajny Hoovera (plac muzealny, godz. 16), przygotowany wraz z Biurem Programu "Niepodległa". W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się piknik "Zostań Żołnierzem" organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, a wieczorem (godz. 19.20) na Placu Piłsudskiego będzie można wziąć udział we "Wspólnym śpiewaniu pieśni 1920".

Wydarzenia upamiętniające Bitwę Warszawską odbędą się w całym kraju. 13-14 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowane zostaną eksponaty związane ze Świętem Wojska Polskiego, w tym m.in. zabytek odnaleziony w trakcie badań archeologicznych na Westerplatte. W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym aż do 17 października oglądać będzie można pokaz "Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…" upamiętniający udział żołnierzy wielkopolskich w wojnie polsko-bolszewickiej.

W 101. rocznicę zwycięskiej dla Polaków bitwy o godz. 12.30 na błoniach Ossowa Starostwo Powiatowe w Wołominie organizuje rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej.

15 sierpnia podczas pikniku rodzinnego w Piotrkowie Trybunalskim zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim "Trudne Drogi do Niepodległości". Dzień wcześniej w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się piknik militarny.

Z kolei na antenach Telewizji Polskiej obejrzeć będzie można poświęcone rocznicy dokumenty, reportaże, filmy. Specjalne audycje tematyczne przygotowały Polskie Radio i Radio dla Ciebie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo