Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Palester i Panufnik: artyści skazani na zapomnienie

17 września, w 79. rocznicę napadu Armii Czerwonej na II Rzeczpospolitą w Teatrze Palladium odbędzie się niezwykły koncert poświęcony twórczości Andrzeja Panufnika i Romana Palestra - artystów skazanych na zapomnienie. Patronat nad wydarzeniem objął portal niezalezna.pl. Partnerem koncertu jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.

fot. mat.pras.

Roman Palester (1907–1989) i Andrzej Panufnik (1914–1991) to dwaj wybitni polscy kompozytorzy, którzy w pierwszy powojennych latach zdecydowali sięna emigrację z PRL.
 Obaj twórcy do 1977 roku pozostawali na indeksie PRL-owskiej cenzury – ich muzyki nie można było wykonywać, a ich nazwiska pomijano w publikacjach (wyjątkiem w tym zakresie był tylko czas odwilży po 1956 roku). O ile dziś muzyka Panufnika, również dzięki sukcesowi, jaki odniósł on w swej przybranej ojczyźnie, jest dobrze rozpoznana, to twórczość i działalność Romana Palestra pozostaje w dużej mierze w zapomnieniu.

Tymczasem obaj ci polityczni emigranci, tak niesłusznie skazani na zapomnienie, zasługują na przywrócenie ich twórczości oraz zapewnienie jej stałego miejsca w polskiej kulturze. Roman Palester był związany z UW – studiował tu przed wojną historię sztuki, na mocy testamentu przekazał teżswą spuściznę Archiwum Kompozytorów Polskich BUW, które ostatnio podjęło szereg działań mających na celu promocję twórczości kompozytora (strona internetowa www.palester.polmic.pl, płyty CD, publikacja autobiografii).

Przypomnienie tych dwóch wybitnych postaci, skazanych na zapomnienie przez reżim komunistyczny, to działanie przywracające historii muzyki polskiej jej tożsamość. Obydwaj kompozytorzy zmuszeni byli do pracy za granicą, gdzie zdobyli uznanie. Ich życiowe historie to historie Polaków, którzy, jak wielu innych, musieli opuścić Polskę, aby móc swobodnie żyć i tworzyć. Mieszkańcy, nie tylko Warszawy, ale też szerzej Polski, będą mieli okazję zapoznać się z twórczością dwójki kompozytorów, ale też zrozumieć historię ich życia w realiach Polski komunistycznej.

Koncertowi poświęconemu ich twórczości towarzyszyć będzie wystawa organizowana we współpracy z Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas recitalu zagrają Łukasz Długosz (flet),  Agata Kielar-Długosz (flet) i Janusz Wawrowski (skrzypce, kierownictwo artystyczne Warsaw Players).

NIE PRZEGAP:  Koncert "SKAZANI NA ZAPOMNIENIE: Andrzej Panufnik i Roman Palester", 17 września, Teatr Palladium, wstęp wolny. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#palladium #koncert #Roman Palester #Andrzej Panufnik

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo