O głośnej niemieckiej zbrodni po polsku i ukraińsku

„Mortui vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich” - to tytuł książki na temat zbrodni dokonanej przez Niemców w 1941 roku. Wydawnictwo przygotowane wspólnie przez historyków z Polski i Ukrainy po raz pierwszy wychodzi w języku ukraińskim.

No machine-readable author provided. Stako assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny poinformował, że z okazji przypadającej w tym roku 4 lipca 81. rocznicy mordu Profesorów Lwowskich, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Centrum Historii Zajezdnia oraz Biblioteka Naukowa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki uświetni wydaniem po raz pierwszy w języku ukraińskim książki „Mortui vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich”.

„Pomysłodawczyni, a zarazem autorka, Kamilla Jasińska, zaprosiła do współpracy dwóch historyków ukraińskich – Wasyla Kmeta i Stepana Biłostockiego z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. W efekcie w czerwcu 2018 roku ukazało się wydanie broszurowe, w 2019 roku – staraniem Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – wydanie książkowe w języku polskim, a teraz poszerzone drugie wydanie w języku polskim i pierwsze w języku ukraińskim”

- powiedział Woźny.

Dodał, że autorzy w przystępny sposób zaprezentowali sylwetki zamordowanych uczonych i ich bliskich, pokazali miejsca, w których mieszkali, a także opisali ostatnie godziny ich życia oraz ich ostatnią drogę.

„W przewodniku nie brakuje wstrząsającego opisu nie tylko samej egzekucji, ale także późniejszych wydarzeń, czyli ekshumacji i spopielenia ciał Profesorów Lwowskich. To wszystko zostało zaprezentowane na tle skrótowo zarysowanego kontekstu historycznego i realiów życia w wojennym Lwowie”

- powiedział Woźny.

Wyjaśnił, że w kolejnej części zaprezentowano miejsca, które w obu partnerskich miastach - we Lwowie i Wrocławiu - upamiętniają zamordowanych uczonych. Przy tej okazji opisano także trwające wiele lat starania o wzniesienie pomników w każdym z tych miast. Integralną częścią publikacji jest aneks zawierający plany Lwowa i Wrocławia wraz ze zdjęciami poszczególnych miejsc i proponowanymi trasami zwiedzania.

Grupa zamordowanych przez Niemców w pierwszych dniach niemieckiej okupacji Lwowa ponad 20 uczonych oraz ich bliskich, ogółem 45 osób, określana mianem Profesorów Lwowskich, jest wymownym symbolem martyrologii narodu polskiego i nazistowskiej polityki niszczenia polskich elit społecznych i naukowych. Zbrodnia ta stała się też wyrazistym przykładem braku osądzenia i ukarania sprawców - napisano w publikacji.

Książka będzie w sprzedaży od poniedziałku 4 lipca.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo