Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Kultura i Historia

Noc Muzeów 2025 na... składowisku odpadów promieniotwórczych

17 maja podczas Nocy Muzeów na jedynym w Polsce składowisku odpadów promieniotwórczych w Różanie zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak postępuje się z takimi odpadami oraz przejść badanie na bramce dozymetrycznej.

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie zostanie otwarte dla zwiedzających w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów już po raz drugi.

Reklama

Noc Muzeów 2025 - w takim miejscu też możliwe

"Na co dzień składowisko jest obiektem zamkniętym dla ogółu ludności, ale jest kilka takich dni w roku, kiedy można przekroczyć bramy tego miejsca" - podkreśliła dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Aneta Korczyc. "Zwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak postępuje się z odpadami promieniotwórczymi wytworzonymi na terenie Polski. Dowiedzieć się, jak wyglądają procesy gromadzenia, przetwarzania, transportu i składowania odpadów promieniotwórczych, a także doświadczyć badania na bramce dozymetrycznej" - dodała.

KSOP to jedyne miejsce w Polsce, gdzie składuje się i przechowuje odpady promieniotwórcze. Składowisko znajduje się w Różanie w woj. mazowieckim, w powiecie makowskim na terenie carskiego fortu wybudowanego na początku XX wieku. Odpady promieniotwórcze, które trafiają do KSOP, powstają w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych. Dzięki zastosowaniu promieniowania jonizującego możliwe jest m.in. leczenie nowotworów oraz diagnostyka obrazowa.

Jak podał ZUOP w sobotę 17 maja na składowisko będzie można wejść w grupach zorganizowanych o godzinach: 18.30, 20.00, 21.30. Wcześniej jednak tj. do 14 maja br. należy wysłać zgłoszenie na adres: [email protected] z imieniem, nazwiskiem, serią i numerem dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej.

W e-mailu należy wskazać preferowaną godzinę zwiedzania. ZUOP zastrzegł, że w przypadku dużego zainteresowania zapisy mogą zakończyć się wcześniej.

Źródło: PAP
Reklama