Muzeum Historii Polski. "Będzie opowiadać o polskiej wolności"

Muzeum Historii Polski będzie opowiadać o polskiej wolności – powiedział w środę w programie „Gość Wiadomości” minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. "Cieszę się, że jutro będziemy mogli otworzyć to największe polskie muzeum" – dodał.

Piotr Gliński
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Na dzień przed otwarciem gmachu Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli minister Piotr Gliński przypomniał, że realizacja tego projektu trwała kilkanaście lat. "W PRL-u nie było takiego muzeum, bo historia była zakłamywana. Nie wiem, dlaczego nie powstało w III RP. Pierwszy rząd PiS stworzył tę instytucję w 2006, ale rząd PO-PSL nie chciał budować domu dla polskiej historii. Ruszyliśmy do projektu zaraz po przejęciu władzy. Cieszę się, że jutro będziemy mogli otworzyć to największe polskie muzeum" – powiedział prof. Piotr Gliński.

Dodał, że w ciągu najbliższych dni gmach Muzeum będzie przyciągał zwiedzających podczas dni otwartych i koncertów. Zauważył, że udostępnienie MHP oznacza także otwarcie dla Polaków Cytadeli, która do tej pory była odizolowana i słabo zintegrowana z resztą miasta, a obecnie stała się "parkiem muzealnym". Przypomniał, że Muzeum Historii Polski zostanie w pełni oddane zwiedzającym w momencie zakończenia prac nad wystawą stałą, która będzie prezentowała całą ponadtysiącletnią historię Polski. "Będzie to wystawa tak intensywna, że trzeba będzie tam spędzić cały dzień, aby ją dobrze obejrzeć" – zapowiedział. Zdaniem ministra Glińskiego, celem MHP jest pokazywanie "polskiej wyjątkowości, charakteryzującej się między innymi tolerancją", ale także polskich wad, które doprowadziły do upadku dawnej Rzeczypospolitej.

Oficjalna inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski z udziałem władz państwowych rozpocznie się w czwartek w południe. W wydarzeniu na warszawskiej Cytadeli udział wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Koncert z okazji otwarcia siedziby Muzeum rozpocznie się o godz. 19. W części pierwszej zabrzmią preludia, mazurki, ballady, scherza, nokturny Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistów Janusza Olejniczaka i Tomasza Rittera. W części drugiej odbędzie się nadzwyczajne wykonanie "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego przez Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Kirilla Karabitsa.

Od piątku, 29 września, zwiedzający będą mogli zobaczyć gmach MHP. Po otwarciu dostępna dla zwiedzających będzie wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski".

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

Wczytuję ocenę...
Komentarze (4)
Anonim 28.09.2023 12:06
Historią Polski jest też Polonia, często zapomniana !!! Twitter „Polacy w Brazylii to jedni z najbardziej zapomnianych i opuszczonych. Fenomenem jest to, że nawet w trzecim pokoleniu nadal pięknie mówią po polsku. Marzy mi się, żeby polskie władze organizowały wycieczki do Starego Kraju a ludzie, którzy tak Polskę kochają, mogli ją zobaczyć chociaż raz w życiu. Podobnie jest w Argentynie i Paragwaju. Wszystkich łączy jedno…smutek, że ich kraj całkowicie o nich zapomniał” ...
Anonim 28.09.2023 16:56
W Polsce nie potrzeba polskości tylko tanich robotników choćby z krańca świata dla zachodnich koncernów by PKB rosło i przychody zagranicznych właścicieli. Niestety takie są smutne wnioski z tego co się dzieje w Polsce.
Anonim 28.09.2023 09:18
Jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi (Mt 5,39)
Anonim 27.09.2023 23:52
Jak na razie opowiada kłamstwa nt Jedwabnego przypisując tę niemiecką zbrodnię Polakom.
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo