Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Kalita jako Jaruzelski, Deląg jako Poniatowski. ZOBACZ, co przygotował Teatr Telewizji

Dziewięć premier, z czego najbliższa już za tydzień. Od "Fryderyka", czyli sztuki opowiadającej o losach największego polskiego kompozytora, przez inspirowanego postacią Jaruzelskiego "Generała" aż po "Wesele" Wyspiańskiego. Tak zapowiada się nowy sezon Teatru Telewizji, który wystartuje już w najbliższy poniedziałek 10 września o godz 21.

Marek Kalita jako Wojciech Jaruzelski
fot. Mirosław Łukaszek/TVP

Bardzo trudno zbliżyć się do postaci Fryderyka Chopina. My próbowaliśmy zrobić to tak, by pokazać jego nieoczywistość, zarysować pewien obraz tej postaci, który widz sam będzie mógł sobie "dopowiedzieć"

- mówiła dziś na konferencji w Telewizji Polskiej Agnieszka Lipiec-Wróblewska, reżyserka "Fryderyka", spektaklu opowiadającego o genialnym polskim kompozytorze, opartego na książce Piotra Witta "Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie". Akcja sztuki zawiązuje się w momencie, gdy kompozytor wyjeżdża z Polski do Paryża. 

Chopin wyjeżdżał z Polski nie wiedząc - przeczuwając jedynie - że wybuchnie powstanie (listopadowe - red.) i tak naprawdę początek jego emigracji naznaczony jest ogromnym rozdarciem. Dla mnie osobiście najważniejsze było to, że zamieniał te wszystkie swoje rozterki w twórczość wybitną, nowatorską i szalenie uniwersalną

- dodała Lipiec-Wróblewska.

Premierę "Fryderyka" zaplanowano na najbliższy poniedziałek 10 września o godz. 21. W sztuce w tytułowej roli zobaczymy Krzysztofa Szczepaniaka, któremu na planie partnerują m.in. Michalina Olszańska, Maciej Musiał i Grażyna Barszczewska. Spektakl zainauguruje jednocześnie nowy sezon Teatru Telewizji, w którym oprócz "Fryderyka" możemy spodziewać się aż ośmiu innych premier.

Kolejną premierą Teatru Telewizji będzie "Ostatni hrabia. Edward Bernard Raczyński” (24.09), czyli spektakl Krzysztofa Magowskiego opowiadający o losach wybitnego polskiego dyplomaty i prezydenta RP na uchodźstwie (lata 1979-1986). W tytułowej roli wystąpi Olgierd Łukaszewicz, a u jego boku zobaczymy m.in. znaną m.in. z filmu "Smoleńsk" Beatę Fido. 

W październiku na widzów czekają aż trzy premiery. Pierwszą z nich będzie "Reytan. Druga strona drzwi" w reżyserii Jakuba Pączka. W roli Tadeusza Reytana zobaczymy Mirosława Haniszewskiego, a królem Stanisławem Augustem Poniatowskim będzie Paweł Deląg. 

To niezmiernie ciekawa i kontrowersyjna postać (Stanisław August Poniatowski - przyp. red.), o której można by zrobić nie tylko teatr, ale i cały serial. Taka postać to rola-marzenie dla aktora

- mówił o swojej kreacji Paweł Deląg.

Druga październikowa premiera to nagrywany "na żywo" spektakl "Popiełuszko" w reżyserii Jana Nowary. Spektakl nagrywany będzie 15 października w Białymstoku, a transmisję będzie można tradycyjnie zobaczyć w poniedziałkowy wieczór o godz. 21 w TVP1. Ostatnią premierą w tym miesiącu (29.10) będzie spektakl "Człowiek, który zatrzymał Rosję', czyli przedstawienie Tomasza Drozdowicza o Janie Kowalewskim. W postać polskiego szyfranta z czasów wojny polsko-bolszewickiej, który rozkodował i zdobył plany operacyjne armii dowodzonej przez Michaiła Tuchaczewskiego wcieli się Michał Żurawski.

Na listopad TVP przygotowała kolejne dwa premierowe tytuły: "Prymasa Hlonda" w reżyserii Pawła Woldana (5.11)  i "Lato" Jana Englerta (26.11). W pierwszym spektaklu poznamy emigracyjne losy nieco zapomnianego bohatera Augusta Hlonda z czasów II wojny światowej, a w tytułowej roli pojawi się Henryk Talar. Drugi tytuł to "Lato” Tadeusza Rittnera w reżyserii Jana Englerta z gwiazdorską obsadą i w zaskakującej inscenizacji.

W grudniu (10.12) czeka nas intrygująca tragifarsa warszawskiego Teatru IMKA, czyli inspirowany postacią Wojciecha Jaruzelskiego "Generał" Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality, który również wciela się w tytułową postać:

To bardzo tragiczna, rozdarta postać, zadająca sobie nieustannie pytania o sens tego, co właściwie Jaruzelski zrobił i jakie podjął decyzje. Najważniejsze jest to, że staraliśmy się postawić pewne pytania, zamiast serwować gotowe odpowiedzi. Zwłaszcza, że dotykamy tu historii najnowszej

- mówił dziś Kalita o "Generale".

Tegoroczny, poświęcony obchodom 100-lecia polskiej Niepodległości sezon zakończy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. 

W styczniu natomiast, w lżejszy nastrój wprowadzi nas Kornel Makuszyński i Anna Wieczur-Bluszcz w spektaklu na podstawie powieści Makuszyńskiego „List z tamtego świata”, a także „Chłopcy” Grochowiaka w reżyserii Roberta Glińskiego z wybitnymi aktorami. Ważnym dopełnieniem dla jesiennych premier będą powtórki  spektakli z bogatego archiwum Teatru Telewizji.

LISTA PREMIER:

10.09 - "FRYDERYK"

24.09 - "OSTATNI HRABIA"

8.10 - "REYTAN"

15.10 - "POPIEŁUSZKO"

29.10 - "CZŁOWIEK, KTÓRY ZATRZYMAŁ ROSJĘ"

5.11 - "PRYMAS HLOND"

26.11 - "LATO"

10.12 - "GENERAŁ"

17.12 - "WESELE"

Autor tekstu: Magdalena Fijołek

 Źródło: niezalezna.pl

 

#teatr telewizji #ramówka #sezon #Fryderyk #Mateusz Matyszkowicz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Fijołek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo