Watykan zwraca Grecji rzeźby z Partenonu

„Zawsze istnieje droga dialogu i pokoju w sprawie restytucji” – powiedział przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Watykan podpisał umowę na zwrot trzech fragmentów rzeźb, które przez ostatnie 200 lat były częścią stałej kolekcji Muzeów Watykańskich. Ten gest może zwiększyć presję na British Museum, aby zwróciło posiadane przez siebie marmury Partenonu tzw. Marmury Elgina, po dziesięcioleciach sporów z władzami greckimi.

theartnewypaper/Reuters/Yiorgos Karahalis

Watykan wcześniej ogłosił plany zwrotu rzeźb w grudniu, po spotkaniu papieża Franciszka z Hieronimem II – arcybiskupem Aten i Grecji oraz głową greckiego Kościoła prawosławnego. Rzeźby głowy konia, brodatego mężczyzny i chłopca zostaną przetransportowane do Aten 24 marca, gdzie odbędzie się specjalna uroczystość ich odbioru.

Przypomnijmy, że rzeźby i fryzy usunięte niegdyś z Partenonu są obecnie wystawiane w wielu muzeach, w tym w British Museum, Luwrze czy Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Włochy ustanowiły precedens już w zeszłym roku, kiedy Regionalne Muzeum Archeologiczne im. Antonino Salinasa w Palermo przekazało do Aten fragment przedstawiający stopę bogini i jej tunikę.

W ostatnich miesiącach nasiliła się debata na temat marmurów Elgina, które znajdują się w British Museum. Jonathan Williams, zastępca dyrektora muzeum, powiedział w sierpniu The Sunday Times, chciałby on „aktywnej współpracy z Partenonem”. Z kolei George Osborne, prezes British Museum, zasugerował w radiu BBC, że rzeźby mogłyby być wystawiane zarówno w Grecji, jak i w Wielkiej Brytanii.

Przemawiając podczas wtorkowej ceremonii podpisania umowy, przedstawiciel Watykanu, kardynał Vérgez, stwierdził, że zwrot dziedzictwa Grecji pomoże krajom zbudować silniejsze więzi. „Watykńska kolekcja sztuki musi stać się ważnym punktem kontaktu między narodami, wyznaniami i kościołami, pokonując wszelkie bariery”.

 Źródło: theartnewspaper.com

 

#Dziedzictwo Narodowe #Grecja #marmury Elgina #Partenon #Watykan #Muzea Watykańskie #zwrot dzieł sztuki #restytucja

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo