Tajemniczy święty kamień Indian

W górach Jackson County w Północnej Karolinie leży wielki głaz pokryty tajemniczymi petroglifami. Dla Indian Cherokee obszar ten jest miejscem świętym, w którym kiedyś odbywały się ważne dla plemion ceremonie. Zgodnie z ustną tradycją Czirokezów Judaculla był skośnookim olbrzymem z siedmioma palcami, który żył w dawnych czasach na górzystym terenie. Petroglify na głazie to ślady jego pazurów, a długa, prosta linia stanowi wytyczoną przez olbrzyma granicę wraz z informacją: „Przekrocz ją, a znajdziesz się na moim terenie”. Imię Judaculla znaczy „skośnooki olbrzym”. Indianie przypisywali mu nadludzką siłę i możliwości, takie jak latanie lub teleportacja z dołu na szczyt góry. Legenda głosi, że ​​Judaculla był nawet w stanie kontrolować wiatr, deszcz, grzmoty i błyskawice.

Na głazie wyryto ponad 1500 petroglifów. Symbole są ciasno upakowane i zawierają wiele podobnych do patyków postaci, dwa dziwne siedmiopalcowe odciski dłoni/pazurów, i wiele innych kształtów. Mierzy około 22 metrów kwadratowych. Petroglify prawdopodobnie pochodzą z lat 2000-3000 p.n.e., podczas prac archeologicznych wokół kamienia odkryto narzędzia z epoki kamiennej. W okolicy nie znaleziono żadnych innych podobnych głazów. Cały teren wokół Judaculli został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Zabytkowych. Jest wiele teorii na temat tego, co przedstawiają petroglifów – od map, przez symbole religijne po zaszyfrowane wiadomości. W 1945 roku Blythe, wódz Cherokee, powiedział że ryty naskalne są zapisem traktatu pokojowego między plemionami Cherokee i Catawbas. Niedawno zespół naukowców wykorzystał sprzęt laserowy, aby odtworzyć szczegółowy widok głazu do zbadania petroglifów. Niestety skała koroduje i symbole stopniowo zanikają.

Wiele plotek i legend otacza tajemniczą skałę, miejscowi opowiadają, że niejednokrotnie słyszeli w tym miejscu dziwne dźwięki, widziano duchy, a nawet UFO. Co ciekawe, po drugiej stronie Atlantyku, wśród zielonych wzgórz Szkocji, znajdują się setki, jeśli nie tysiące, kamieni z wygrawerowanymi identycznymi znakami, jak te widoczne na Judaculla Rock.

 Źródło: niezależna.pl

 

#Czirokezi #kamień z petroglifami #skała Judaculla

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo