Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Sensacyjne odkrycie nowego przodka człowieka

Chińczycy od lat poszukują nowych śladów człowieka prehistorycznego. Co chwila ogłaszają sensacyjne odkrycia i tak jest także teraz, choć nie zawsze ich hipotezy mają mocne podstawy. Tym razem jeśli wyniki ich badań zostaną uznane na świecie, czeka nas prawdziwa rewolucja w ewolucji człowieka. Oto zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk, a także połączone siły kilku chińskich uniwersytetów oraz Narodowego Centrum Badań nad Ewolucją Człowieka w Hiszpanii, ogłosił że odkrył zupełnie nowy archaiczny gatunek ludzki. Szkielet, który wydobyto we wschodnich Chinach różni się od przodków współczesnych ludzi czyli homo sapiens i neandertalczyków.

Czaszka chłopca HLD 6 z Hualongdong
Journal of Human Evolution

Archeolodzy odkryli te skamieniałości w Hualongdong we wschodnich Chinach w 2019 roku, ale kilka lat zajęły im szczegółowe badania. Na początku nic nie zapowiadało żadnej sensacji, spodziewano się szybko zidentyfikować szczątki pod względem gatunkowym. Ale im dalej zagłębiano się w układ kości tym bardziej nic się nie zgadzało.

Stało się jasne, że oto w ręce naukowców trafiło coś, czego nigdy wcześniej nie widzieli. Swoje wnioski ogłosili w artykule w Journal of Human Evolution. Główna różnica to niezwykłe cechy żuchwy – jej trójkątna dolna krawędź i unikalny kąt zgięcia. Osobnik z taką żuchwą praktycznie nie miał brody, co jest cechą związaną z najstarszymi przodkami człowieka. Chińscy naukowcy twierdzą, że osobnik nowego gatunku, nazwany HLD 6, był nastolatkiem w wieku około 12 lat. Jego rysy przypominały współczesnego człowieka, ale kości nóg, sklepienie czaszki i szczęka „wydają się odzwierciedlać bardziej prymitywne cechy”. Porównując HLD 6 do wszystkich znanych ludzkich przodków, naukowcy uważają, że najbardziej przypomina Homo erectus, odległego ludzkiego przodka, który po raz pierwszy pojawił się na ziemi dwa miliony lat temu.

Odkrycie chińskie spowodowało poruszenie w środowisku światowych naukowców zajmujących się ewolucją. Zaczęto od nowa przyglądać się zmagazynowanym zbiorom kości hominidów pochodzących z plejstocenu, by poszukać wśród nich owego gatunku człowieczego przodka.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze już wkrótce nowy gatunek człowieka otrzyma swoją unikalną nazwę.

 Źródło: niezależna.pl; Journal of Human Evolution

 

#ewolucja człowieka #chińskie odkrycie #Hualongdong #HLD 6 #nowy gatunek ludzki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo