Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Prehistoryczne narzędzia z meteorytów

W Szwajcarii zakończono specjalne badania nad prehistorycznymi przedmiotami z metalu. Poszukiwano odpowiedzi na pewne pytanie, nurtujące od dawna naukowców: czy jest możliwe, żeby ówcześni ludzie wykorzystywali meteoryty do wykonania potrzebnych im narzędzi? Zespół naukowców kierowany przez geologa Beda Hofmanna z Narodowego Muzeum Historycznego w Bernie skoncentrował się na artefaktach sprzed epoki żelaza pobranych z różnych miejsc w pobliżu szwajcarskiego jeziora Biel. Okazało się, że jeden mały zardzewiały grot strzały z epoki brązu ma skład chemiczny i mineralny, który niewątpliwie nie jest pochodzenia ziemskiego.

Grot strzały z Mörigen
Thomas Schüpbach/Science Direct

Przedmiot ten został wydobyty w XIX wieku z pozostałości osady Mörigen (późna epoka brązu 900–700 p.n.e.). Grot mierzy zaledwie 39,3 milimetra długości i waży niecałe 3 gramy. Był prawdopodobnie przymocowany do brzozowej strzały.

Szczegółowe badania dowiodły, że grot ten zbudowany jest z żelaza i niklu, zawiera również ślady radioaktywnego izotopu aluminium-26. Ta ostatnia cząstka nie występuje naturalnie na Ziemi, ponieważ może powstać tylko w próżni. Warto dodać, że Mörigen zbudowano w odległości kilku kilometrów od Twannbergu, miejsca w które ponad 10 000 lat temu uderzył ogromny meteoryt. Ale, co ciekawe, żelazo nie pochodziło z tego właśnie meteorytu, jego skład odpowiadał raczej meteorytom z trzech odległych stanowisk archeologicznych: Bohumilitz w Czechach, Retuerte de Bullaque w Hiszpanii i Kaalijarv w Estonii. Badacze podali, że z dużym prawdopodobieństwem ten kawałek żelaza przybył do Szwajcarii z Estonii.

Meteoryt uderzył tam w ziemię około 1500 roku p.n.e. i pozostawił po sobie liczne fragmenty żelazne, które byłyby stosunkowo łatwe do przekształcenia w małe narzędzia lub broń. Kaalijarv znajduje się w Europie Północnej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, prawie 1600 kilometrów od osady  w Mörigen. Fakt ten dostarcza dowodów na funkcjonowanie prehistorycznej sieci handlowej, która łączyła wiele miejsc w Europie. Niezależnie od tego, czy grot strzały pochodzi z Kaalijarv czy nie, najprawdopodobniej nie jest pojedynczym obiektem i inne obrobione fragmenty żelaza meteorytowego są obecne w wielu kolekcjach archeologicznych w Europie.

– napisali szwajcarscy naukowcy w artykule zamieszczonym Journal of Archaeological Science.

Do tej pory odkryto 54 artefakty wykonane z żelaza meteorytowego w Grecji, Turcji, Iraku, Libanie, Syrii, Egipcie, Rosji i Chinach.

 

 Źródło: niezależna.pl; ancient-originis.net

 

#meteoryty #epoka żelaza #prehistoryczne narządzia #obróbka metalu #historia. człowieka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo