Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Prehistoryczna skóra okazała się farbą z lat 30. XX wieku

Światem naukowym badającym prehistorię ziemi wstrząsnęła wiadomość, że Tridentinosaurus antiquus – prehistoryczna jaszczurka, która została odkryta w Alpach włoskich w 1931 roku – okazała się po części falsyfikatem. Do tej pory uważano, że skamieniałość licząca 280 milionów lat to znaczący kamień milowy ważny dla zrozumienia wczesnej ewolucji gadów. Tak ważny, że nigdy dokładnie go nie zbadano…

Tridentinosaurus antiquus
archiwum - https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pala.12690

W tym roku zespół kierowany przez dr Valentinę Rossi z University College Cork w Irlandii rozpoczął badania jaszczurki zakwalifikowanej wcześniej do grupy gadów Protorosauria. Jej zarys ciała, interpretowany jako zachowane tkanki miękkie, odcinające się ciemnym kolorem na tle otaczającej skały, pokryty był substancją, w której wcześniej dopatrzono się płynu do konserwacji. Jednak te nowe badania ujawniły, że skamieniałość słynąca z owego niezwykłego zachowania tkanek jest w większości czarną farbą na rzeźbionej powierzchni skalnej w kształcie jaszczurki. Rzekoma skóra opisana w setkach artykułów, prac naukowych i książek, okazała się zwykła podróbką.

Skamieniałe tkanki miękkie są rzadkie, ale gdy znajdują się w skamieniałości, mogą ujawnić ważne informacje biologiczne, na przykład zewnętrzne zabarwienie, wewnętrzną anatomię i fizjologię. Odpowiedź na wszystkie nasze pytania była tuż przed nami, musieliśmy szczegółowo przestudiować ten okaz kopalny, aby ujawnić jego sekrety – nawet te, których być może nie chcieliśmy znać.

– powiedziała dr Rossi.

Analiza mikroskopowa wykazała, że tekstura i skład materiału nie odpowiadały fakturze i składowi prawdziwych skamieniałych tkanek miękkich. Badanie z wykorzystaniem fotografii UV wykazało, że całość próbki została czymś pomalowana. Powlekanie skamieniałości lakierami było niegdyś normą w przeszłości, czasem nadal jest to konieczne, by zachować dany okaz. Zespół badaczy miał nadzieję, że pod warstwą powłoki są oryginalne tkanki miękkie, które można przebadać i które dostarczą informacji paleobiologiczne. Prof. Evelyn Kustatscher stwierdziła:

Swoiste zachowanie Tridentinosaurus zastanawiało ekspertów od dziesięcioleci. Teraz to wszystko ma sens. To, co zostało opisane jako karbonizowana skóra, to tylko farba.

Jednak nie cała skamieniałość okazała się podróbką. Kości kończyn tylnych, w szczególności kości udowe są autentyczne, choć słabo zachowane. Co więcej, nowa analiza wykazała obecność maleńkich łusek kostnych zwanych osteodermami (jak łuski krokodyli) pokrywającymi grzbiet jaszczurki. Wgląda na to, że skamieniałość kryje w sobie jeszcze trochę sekretów.

 

 Źródło: ancient-origins.net; scitechdaily.com

 

#prehistoria #Tridentinosaurus antiquus #skamieniałości #paleontologia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo