Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Powtarzają się ataki na łotewskie muzeum okupacji

Zatrzymano podejrzanego, który obrzucił koktajlem mołotowa Muzeum Okupacji Łotwy w Rydze. Mężczyzna zaatakował budynek w nocy 28 lutego. Jak napisano w oświadczeniu: „okno w biurze dyrektora zostało wybite” i wrzucono do środka „zapaloną butelkę”. „To nie tylko atak na muzeum, ale także na fundamenty państwa łotewskiego, konstytucję i prawdę” – czytamy w oświadczeniu.

Wnętrze muzeum po eksplozji
archiwum - https://okupacijasmuzejs.lv/lv/aktualitates

Reżyser Solvita Vīby powiedziała o Public Broadcasting of Latvia, że prawdopodobnie był to „zaplanowany atak”.

Prezydent Łotwy, Edgars Rinkēvičs, napisał na X:

Atak na Muzeum Okupacji jest atakiem na państwo łotewskie. Organy bezpieczeństwa i ścigania muszą zrobić wszystko, aby szybko odkryć tę zbrodnię i surowo ukarać sprawców.

Nie wiadomo jeszcze kto stał za atakiem, ale lokalne media poinformowały dzisiaj, że podejrzany został zatrzymany. To nie jest pierwszy taki przypadek w ryskiej placówce. W kwietniu ubiegłego roku zniszczono zewnętrzny fragment ściany.

Muzeum zostało założone w 1993 roku, aby „pielęgnować pamięć o tym, co działo się z Łotwą i jej mieszkańcami podczas sowieckiego i niemieckiego reżimu narodowosocjalistycznego w latach 1940-1991”. Znajduje się ono w postradzieckim modernistycznym budynku zbudowanym w 1971 roku, w celu uhonorowania łotewskich bojowników, którzy wspierali Lenina podczas rewolucji bolszewickiej. W 2018 roku zostało na nowo przeprojektowane przez łotewsko-amerykańskiego architekta Gunnara Birkertsa. W stałej ekspozycji muzeum pokazuje m.in. okoliczności paktu Ribbentrop-Mołotowa z 1939 roku, który nazywa na swojej stronie internetowej „spiskiem komunistycznego Związku Radzieckiego i nazistowskich Niemiec”.

 Źródło: https://okupacijasmuzejs.lv

 

#Muzeum Okupacji Łotwy #Ryga #atak na muzeum #koktajl Mołotowa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo