Rewolucja seksualna w podstawówkach » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Pod Neapolem odnaleziono imponujące freski

Na przedmieściach miasteczka Giugliano niedaleko Neapolu, archeolodzy odkryli grobowiec, sprzed ok. 2000 lat. Odkopano go podczas standardowych badań przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych miejskiej kanalizacji. W środku znajdują się piękne freski, jeden z nich przedstawia Cerbera, trójgłowego psa z mitologii greckiej, strzegącego bram Hadesu. Liczne pochówki zarówno z epoki Republiki Rzymskiej, jak i z epoki Cesarstwa Rzymskiego, znaleziono w tym regionie wcześniej. Jednak Grobowiec z Cerberem wyróżnia się nie tylko imponującymi freskami, ale także niezrównanym stanem ich zachowania.

Herkules, Cerber i Merkury
Herkules, Cerber i Merkury
Soprintendenza Archeologia Belle Arti e Paesaggio per l'Area Metropolitana di Napoli

Komorę znaleziono po odkopaniu muru rzymskiego, o którym myślano, że  wyznacza granicę nekropolii, a okazał się ścianą grobowca, uszczelnioną  tufem, lekką, porowatą skałą uformowaną z popiołu wulkanicznego. Aby dostać się środka, usunięto kilka płyt pokrywających dach. Instytut Archeologiczny w Neapolu określił wnętrze grobowca jako bezprecedensowe – freski są w stanie idealnym, pokrywają ściany i sufit.

Mariano Nuzzo, inspektor archeologii, sztuk pięknych i krajobrazu Neapolu, jest zachwycony odkryciem:

Grobowiec ma freski w nienagannym stanie. Emocje wywołane takim odkryciem są nie do opisania.

Są tam sceny mitologiczne, mnóstwo ichtiocentaurów (wyobrażeń bóstw morskich łączących w sobie elementy ludzkie, końskie i rybne). Szczególnie porywająca jest scena przedstawiająca dwóch ichtiocentaurów trzymających starożytną tarczę, ze skrzydlatymi Erosami na ramionach, symbolizującym miłość i pożądanie.

Ichtiocentaury Soprintendenza Napoli / https://sabap.na.it

Centralne miejsce zajmuje fresk Cerbera, pokazujący jedną z 12 prac Herkulesa opowiadającą o zejściu herosa, prowadzonego przez Merkurego, do Hadesu, aby tam schwytać groźną trójgłową bestię. Imię „Cerber” wywodzi się od greckiego „Kerberos”, czyli „Cętkowany” –  ten „piekielny pies” przedstawiany był z ogonem węża i pazurami lwa, miał trzy głowy symbolizujące przeszłość, teraźniejszość i przyszłość lub narodziny, młodość i starość. Jego spojrzenie zamieniało ludzi w kamienie, z jadowitej śliny miała powstać trująca wilcza jagoda. Jego ojcem był Tyfon, najpotężniejszy potwór w mitologii greckiej, a matką Echidna, pół-kobieta, pół-wąż, zwana „matką wszystkich potworów”, która zwabiła i pożerała ludzi.

 



Źródło: https://sabap.na.it

 

#Grobowiec pod Neapolem #freski Cerbera #Ichtiocentaury #Neapol #archeologia pod Wezuwiuszem #mitologia

Magdalena Łysiak