Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Odszedł ostatni artysta Armii Andersa

Leon Piesowocki, urodził się 9 grudnia 1925 roku w Poznaniu. Po agresji Niemiec na Polskę został wysłany do pracy w fabryce amunicji, następnie w 1943 roku wcielono go do Wehrmachtu. Był w jednostce piechoty, następnie w artylerii. Wysłano go do Francji, a potem na front do Włoch. We Włoszech, w październiku 1944 roku, uciekł wykorzystując nieuwagę Niemców. Dostał się do 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Brał udział w wyzwalaniu Bolonii.

Léon Piesowocki na wernisażu swych prac w Montélimar
archiwum - ledauphine.com

Po zakończeniu działań wojennych otrzymał stypendium na naukę rysunku i malarstwa w Rzymskiej Accademii di Belle Arti di Roma. Po przemieszczeniu się wraz z Armią Andersa do Wielkiej Brytanii, kontynuował studia malarskie w Studium Malarstwa Sztalugowego i Grafiki Użytkowej w Waldingfild koło Sudbury, potem w Kingwood Common Camp w Suffolk oraz w Sir John Cass Technical Institute w Londynie, renomowanej Akademii Sztuki.

Po demobilizacji w czerwcu 1947 roku pozostał w Wielkiej Brytanii. Brał udział w wielu wystawach organizowanych w Londynie i na całym świecie. Był jednym z założycieli „Grupy 49”, która była najciekawszym polskim ugrupowaniem artystycznym aktywnie działającym na emigracji. Współpracował z „Orłem Białym”. W październiku 1961 roku otrzymał obywatelstwo Wielkiej Brytanii będąc przekonanym, że został pozbawiony polskiego obywatelstwa przez komunistyczny rząd w powojennej Polsce.

W 1976 roku przeprowadził się na stale do francuskiej Prowansji. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Paryżu, Lyonie, Montélimar, Montpellier, Ales.

W 2018 roku wziął udział w Światowym Zjeździe Kombatantów w Warszawie. W tym też roku państwo polskie przyznało mu uprawnienia kombatanckie. W listopadzie 2018 roku został odznaczony Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Było to podczas wystawy jego prac z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zorganizowanej przez Stowarzyszenie France-Pologne w departamencie Gard. W czerwcu 2021 roku Leon Piesowocki otrzymał „Gloria Artis”,  najwyższe odznaczenie w dziedzinie kultury, które przyznane zostało przez wicepremiera Piotra Glińskiego.

W 2020 roku w czasie panującej pandemii, w wieku 95 lat, wziął udział w wernisażu swojej wystawy w Oliwskim Ratuszu Kultury. Wystawę tę oglądać także można było w koszalińskim muzeum. W 2022 roku Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprezentowało dużą retrospektywę twórczości prac Leona Piesowockiego, który osobiście uczestniczył w otwarciu i wernisażu wystawy mając lat 97.

Dwukrotnie wziął udział w uroczystościach upamiętniających zwycięskie bitwy 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Podczas jednej z nich otrzymał z rąk ministra Jana Józefa Kasprzyka medal „Pro Patria”.

Po wielu staraniach, mając wreszcie urzędowe potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego, w czerwcu 2021 roku, na dwa dni przed swoimi 97 urodzinami, Leon Piesowocki otrzymał z rąk Konsula RP w Lyonie, upragniony polski paszport.

Był jednym z bohaterów filmu Tomasza Łysiaka „Ostatni żołnierze Andersa". Jego sylwetka zostanie też przywołana w najnowszym filmie reżysera, przygotowywanym na 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. 

Malował do końca swej ziemskiej wędrówki. Ostatnie jego obrazy, poświęcone muzyce, powstały przy użyciu farb akrylowych. Artysta mówił, że używa ich, bo szybko schną, a on już nie ma czasu…

We wrześniu 2023 roku przekazał część swoich prac jako darowiznę dla Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Odszedł człowiek wspaniały, ostatni artysta-malarz Armii Andersa. Skromny, gościnny, kochający ludzi, do ostatnich chwil życia bardzo poruszony toczącą się wojną i napaścią Rosji na Ukrainę. Cześć Jego pamięci!

Z Francji Irena Gauthier

 Źródło: niezależna.pl

 

#Armia Andersa #artyści w Armii Andersa #Leon Piesowocki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo