Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Odnaleziono grób siostrzeńca Wilhelma Zdobywcy

W 900-letniej katedrze w Exeter archeolodzy natrafili na tajemniczą kryptę, a w niej okazałe kamienne grobowce. Po ich zbadaniu okazało się, że jeden należy do siostrzeńca Wilhelma Zdobywcy – biskupa Williama Warelwasta. Położona w angielskim Devon katedra to jeden z wybitnych przykładów europejskiej architektury średniowiecznej. Zbudowano ją w 1114 roku w stylu gotyckim.

Katerda w Exeter
wikipedia

Kryptę znaleziono pod ołtarzem z czasów normańskich. Spoczywają w niej także szczątki XIII-wiecznego biskupa Exeter, Williama Brewera. Był on bardzo znaną i szanowaną postacią w średniowiecznej Anglii, miał duży wpływ na króla Henryka III. Z kolei siostrzeniec Wilhelma Zdobywcy był znany z wybitnego intelektu. Jako biskup Exeter przyczynił się do rozwoju tych ziem, zlecił też rozbudową katedry, w której ostatecznie spoczął. 

Naukowcy napisali w oświadczeniu, że to bardzo ważne odkrycie, gdyż wcześniej utrzymywał się pogląd, iż świątynia nie posiadała podziemnej krypty. Zakładano, iż nie wybudowano jej z powodu bagnistej gleby na jakiej stawiano katedrę. Archeolodzy odzyskali również fragmenty średniowiecznych oraz wiktoriańskich płytek, te ostatnie zostały zaprojektowane przez XIX-wiecznego architekta Sir George'a Gilberta Scotta. Znaleziskiem niespodziewanym była gazeta Express & Echo z dnia 28 marca 1962 roku, którą najwyraźniej zostawił jeden z robotników, pracujący przy poprzedniej konserwacji w latach 60. XX wieku.

 Źródło: niezależna.pl,

 

#Wilhelm Zdobywca #angielskie katedry #średniowiecze #Exeter

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo