Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Odkryto jaskinię pełną prehistorycznych malowideł!

W 2021 roku hiszpańscy archeolodzy Aitor Ruiz-Redondo z Uniwersytetu w Saragossie i Virginia Barciela oraz Ximo Martorell z Uniwersytetu w Alicante badali jaskinię Cova Dones, znajdującą się w pobliżu miejscowości Millares (prowincja Walencja). Ok. 400 metrów od wejścia znaleźli cztery ledwo widoczne rysunki naskalne wykonane czerwoną gliną. Mimo że jaskinia była często odwiedzana przez naukowców i turystów, nikt wcześniej zwrócił uwagi na czerwonawe plamy na jej ścianach. Kiedy w tym roku naukowcy wrócili na stanowisko, aby zeskanować obrazy, w pewnym momencie zdali sobie sprawę, że malowideł i rytów naskalnych jest o wiele więcej. Wkrótce doliczono się ponad 100 prehistorycznych dzieł. To jedno z największych odkryć ostatnich lat!

Prehistoryczne rysunki czerwoną glinką
Aitor Ruiz-Redondo

Wstępne szacunki wskazują, że dziesiątki malowanych i rytych obrazów znalezionych w Cova Dones zostało wykonanych ponad 24 000 lat temu, kiedy większość Europy była jeszcze pokryta lodowcami. Jaskinia jest rozległa i głęboka, złożona z wielu kolejnych jaskiń, znajdujących się nawet do 500 m od ziemią. Mieszanka zwierząt i figur geometrycznych są typowe dla sztuki jaskiniowej.

Znaleźliśmy rysunki siedmiu koni, siedmiu jeleni, dwóch turów, i dwóch zwierząt nieokreślonych. Reszta rytów wykonanych ludzką ręką prostokąty, meandry, kilka linii narysowanych palcami, pojedynczych linii i słabo zachowanych niezidentyfikowanych obrazów.

– napisali autorzy w artykule opublikowanym właśnie w Antiquity.

Znaczenie figur geometrycznych jest niejasne, być może odnoszą się one do starożytnych wierzeń. Większość obrazów została namalowana, pozostałe narysowano lub wyryto w miękkich wapiennych ścianach jaskini. Zamiast używać czerwonej ochry, która jest typowa dla sztuki jaskiniowej z okresu paleolitu, ludzie z Cova Dones zastosowali czerwoną glinę, która była dostępna w okolicy. Jedną z najważniejszych wskazówek ujawniających wiek malowideł naskalnych pozostawiły po sobie niedźwiedzie jaskiniowe. W różnych punktach jaskini znaleziono ślady ich pazurów, także na obrazach jaskiniowców. Ponieważ niedźwiedź jaskiniowy wyginął około 24 000 lat temu, archeolodzy wiedzą, że malowidła musiały powstać przynajmniej tak dawno temu. Ze stylistycznego punktu widzenia obrazy i ich motywy przypominają malowidła naskalne z innych części Europy. Ale najwięcej jest ich we Francji. W Hiszpanii najsłynniejszą z nich jest Altamira. W 2015 roku odkryto Axturrę, ale tam zachowało się jedynie ok. 70 malowideł z 12 500 p.n.e. Najbardziej intrygujące w Cova Dones jest to, że tak naprawdę archeolodzy dopiero zaczynają swoją pracę. Nie wiadomo, co kryją kolejne wewnętrzne sale i korytarze.

 Źródło: niezależna.pl; Antiquity

 

#sztuka paleolityczna #malarstwo jaskiniowe #rysunki naskalne #Hiszpamia #jaskinia Cova Dones

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo