Gazeta Polska: SMOLEŃSKA ZEMSTA TUSKA Czytaj więcej!

Neandertalskie dziecko z zespołem Downa

Podczas przesiewania szczątków zwierząt wydobytych z jaskini Cova Negra, zespół badaczy pod kierownictwem archeolog Mercedes Conde Valverde z Uniwersytetu w Alcalá w Hiszpanii, odkrył fragment kości neandertalczyka. Okazało się, że kość pochodzi z czaszki i zawiera struktury ucha wewnętrznego. Na podstawie rozmiaru i kształtu czaszki odtworzonej w 3D oszacowano, iż było to dziecko, które zmarło między 6 a 10 rokiem życia. Badanie anatomiczne wykazały, że miało ono poważne problemy zdrowotne i prawdopodobnie zespół Downa.

Neandertalski myśliwy, rekonstrukcja w Gallo-Romeins Museum
Neandertalski myśliwy, rekonstrukcja w Gallo-Romeins Museum
Trougnouf (Benoit Brummer) - Wikipedia

Aby przeżyć tyle lat, dziecko potrzebowało regularnej opieki i uwagi, nie tylko rodziców. Według naukowców zaangażowanych w badanie, ich odkrycie pomaga potwierdzić teorię, że neandertalczycy byli zdolni do empatii i współczucia. Jaskinia Cova Negra była zamieszkała przez Neandertalczyków nieprzerwanie od około 273 000 do 146 000 lat temu.

Wygenerowany obraz czaszki wykazał pewne charakterystyczne anomalie w okolicy ucha wewnętrznego – zniekształcenia oraz niezwykle mały ślimak, który jest częścią ucha niezbędną do prawidłowego słuchu. Oznacza to, że neandertalskie dziecko „cierpiało na wrodzoną patologię ucha wewnętrznego, prawdopodobnie wyniszczającą i związaną z zespołem Downa”, napisali naukowcy.

To dziecko wymagało opieki przez te wszystkie lata, i prawdopodobnie pomocy innych członków tej grupy.

Dziecko z takimi anomaliami ucha wewnętrznego miało zapewne problemy ze słuchem, równowagą i poruszaniem się. Ponieważ Neandertalczycy spędzali dużo czasu na polowaniu lub zbieraniu jedzenia, obowiązki związane z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem musiały być dzielone między członków plemienia.

W wywiadzie dla New Scientist Penny Spikins, archeolog z Uniwersytetu w Yorku, która bada ludzkie pochodzenie, stwierdziła:

Neandertalczycy najwyraźniej opiekowali się ludźmi w swojej grupie, a to jest piękny przykład, który naprawdę pokazuje, jak bardzo im zależały na każdym jej członku.

Według Spikins istnieją inne dowody na neandertalskie współczucie i bezinteresowność. Jako przykład wymieniła odkrycie szczątków dorosłego mężczyzny neandertalczyka w jaskini Shanidar w Iraku. Miał on poważne uszkodzenia kończyn i czaszki, ale najwyraźniej żył przez kolejne 10-15 lat pomimo swojego stanu. Coś takiego nie byłoby możliwe bez opieki i pomocy bliskich czy towarzyszy, jak to ma miejsce w przypadku neandertalskiego dziecka z zespołem Downa.

 



Źródło: ancient-origins.net

 

#Neandertalczycy #prehistoryczne dziecko z zespołem Downa #hiszpańska jaskinia Cofa Negra

Magdalena Łysiak