Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Najstarsza szminka świata

Archeolodzy, badający pozostałości starożytnego cmentarza na stanowisku w Jiroft, w Iranie, odkryli małą, rzeźbioną fiolkę wykonaną z chlorytu. Wewnątrz znaleziono czerwonawą substancję, która po przebadaniu okazała się najstarszą na świecie… szminką.

Szminka z Iranu
M. Vidale, po prawej: F. Zorzi /Nature CC BY 4.0 DEED - ancient-origins.net

Cmentarz był splądrowany już w starożytności przez rabusiów grobowych, na szczęście nie pozorna szminka z epoki brązu (od 2000 do 1600 lat p.n.e.) nie wydała się cennym łupem. W artykule sw Scientific Reports zespół archeologów z Uniwersytetu w Padwie we Włoszech szczegółowo opisał wyniki swych badań nad substancją, która została wyskrobana ze starożytnej fiolki. Sypki purpurowy proszek poddano zaawansowanym technologicznie metodom analizy, identyfikując ślady kilku minerałów takich jak: hematyt czy manganit, które zostały zmieszane z woskami roślinnymi i składnikami organicznymi. To hematyt nadał miksturze ciemnoczerwoną barwę. O dziwo, ta mieszanka pokrywa się z nowoczesnymi przepisami na pomadki. Nawet tekstura była taka sama – wilgotna pasta podkreślająca kolor ust. Dzięki składnikom organicznym można było uzyskać stosunkowo precyzyjne datowanie – stąd wiemy, że szminka została wykonana w przedziale między od 1936 do 1687 rokiem p.n.e., co łączy ją ze starożytną irańską kulturą Marḫaši. Według tekstów mezopotamskich, Marḫaši zbudowali potężną cywilizację na terenie dzisiejszego wschodniego Iranu. Archeolodzy napisali, iż nie są zaskoczeni odkryciem pomadki „biorąc pod uwagę starą i dobrze znaną tradycję w kosmetologii starożytnego Iranu”. Najczęściej używanym kosmetykiem w Mezopotamii był eyeliner, gdyż malowali oczy zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Także fiolka ze szminką jest fascynującym przedmiotem. Wykonana z chlorytu, czyli rodzaju minerału krzemianowego, ma zielony odcień i jest gładka w dotyku. Nosi też skomplikowane nacięcia tworące wzór przypominający inne artefakty odkopane w regionie Jiroft, ale „rozmiar i kształt fiolki jest zupełnie inne niż w przypadku innych fiolek kosmetycznych z tego samego okresu” – powiedział archeolog i współautor badania Massimo Vidale. Aby wyjaśnić styl unikalnej fiolki, włoscy archeolodzy zaproponowali teorię mówiącą, że wygląd produktu „potwierdza tezę, że produkty kosmetyczne w starożytności były markowane, pakowane i sprzedawane w standardowych typach pojemników o określonych formach, co pozwalało na łatwą identyfikację wizualną”.

Vidale dodał, że do tej pory „niewielką uwagę poświęcało się starożytnemu przemysłowi kosmetycznemu epoki brązu”.

 Źródło: ancient-origins.net

 

#archeologia #starożytna szminka #Mezopotamia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo