Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Grecki bóg w chrześcijańskiej fontannie

Przepiękną głowę Apolla znaleźli greccy archeolodzy w ruinach starożytnego miasta Filippi. Rzeźba pochodzi z II lub początek III wieku naszej ery i prawdopodobnie była częścią wielkiej, starożytnej fontanny. Archeolodzy uważają, że być może posąg został w nią wkomponowany kilka wieków później.

Głowa Apolla
archiwum - Greek's Ministry of Culture

Profesor Natalia Poulos z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, prowadząca wykopaliska, w których brali udział studenci archeologii, napisała w komunikacie prasowym:

„Moment odkrycia był porywający, a [studenci] byli naprawdę rozentuzjazmowani. Wierzymy, że nawet jeśli są to chwile o szczególnym znaczeniu dla nas, naukowców, to dzielenie się nimi z naszymi uczniami nabiera jeszcze wspanialszego wydźwięku”.

Tegoroczne wykopaliska koncentrowały się na drodze głównej miasta zwanej decumanus i wyłożonej marmurem. Znaleziono także brązową monetę phyllis z panowania cesarza Leona VI (886-912), a na skrzyżowaniu z inną arterią odkopano bogato zdobioną konstrukcję – pozostałości fontanny. Już rok wcześniej wydobyto na światło dzienne fragment dekoracji wraz z posągiem Herkulesa jako młodzieńca. Teraz znalezisko dopełniła głowa Apolla zwieńczona wieńcem z liści laurowych. Powstało pytanie, jak owe rzeźby rozumiano we wczesnym średniowieczu, umieszczając je na fontannie w kontekście chrześcijańskim. Chociaż mogą istnieć dowody na włączenie Herkulesa do kontekstu nawrócenia, to inna sprawa dotyczy greckiego boga piękna, muzyki i poezji, opiekuna Muz. „Można śmiało założyć, że były one postrzegane przede wszystkim jako dzieła starożytnej (i z pewnością wielkiej) sztuki poświadczające ciągłość historyczną i kulturową” – napisano w oświadczeniu.

Filippi zostało założone przez Filipa II Macedońskiego w 356 p.n.e. Miasto zyskało na znaczeniu w okresie hellenistycznym i stały się znaczącym ośrodkiem handlu, handlu i potęgi militarnej w regionie. Było też kluczową placówką wojskową w Macedonii. Kolonią rzymską stało się w 42 p.n.e. po bitwie pod Filippi, między siłami Marka Antoniusza i Oktawiana przeciwko siłom Brutusa i Kasjusza. Pod panowaniem rzymskim Filipi rozkwitło także dzięki swemu strategicznemu położeniu przy Via Egnatia, ważnej rzymskiej drodze łączącej Rzym z Bizancjum. Miasto szczyciło się imponującą rzymską architekturą, teatrami, świątyniami, bazylikami oraz rozległą siecią dróg i akweduktów. Całe założenie urbanistyczne przypominało Rzym. Filippi wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2016 roku.

 Źródło: niezależna.pl; greekreporter.com

 

#wykopaliska #starożytna Macedonia #Filippi #Apollo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo