Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Gen wolności Polonii

„Gen wolności wśród Polonii jest bardzo silny” – powiedział dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski podczas „Drogi do Wolności” – wydarzenia zorganizowanego przez Festiwal NNW w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Uhonorowano świadków historii mieszkających na emigracji, rozmawiano o historii Polski. Wystąpiła wokalistka i pianistka jazzowa Małgorzata Staniszewska oraz Stan Borys. W konsulacie spotkało się kilka pokoleń Polonii.Gospodarzami spotkania byli Konsul Generalny RP w Nowym Jorku – Adrian Kubicki oraz dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Drogi do Wolności – uroczystość w NY
archiwum - festiwalnnw.pl
Nasza idea, aby prezentować światu drogi do wolności zarówno Polski jak i innych krajów na świecie, tu w USA nabiera wyrazistego sensu i pokazuje, że nasze działania mają głęboki sens.

– powiedział Arkadiusz Gołębiewski i dodał:

Okazało się, że gen wolności wśród Polonii jest bardzo silny. Widząc tu kilka pokoleń czuję dumę i satysfakcję, że idea Festiwalu, która zrodziła się kilka lat temu w Polsce, sprawdza się we wszystkich miejscach na świecie. Sprawdza się, bo dotyka polskiej historii, polskich losów i mówi o sprawach ważnych. Honorujemy świadków , a naszym spotkaniom towarzyszą występy artystyczne na wysokim poziomie. Udało nam się przenieść atmosferę Festiwalu Filmowego NNW i naszych Retrospektyw do Nowego Jorku.

Sygnetem Niepodległości uhonorowano w Nowym Jorku:

- nestora Polonii 101-letniego pana Fryderyka Dammonda - Sybiraka, żołnierza Armii Andersa, członka Nowojorskiej Akademii Nauk, wieloletniego działacza organizacji polonijnych.

- państwa Helenę i Wincentego (pośmiertnie) Knapczyków - Sybiraków. Pan Wincenty przeszedł też cały szlak bojowy z Armią Andersa, walczył i był ranny pod Monte Cassino, był Komendantem Głównym Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, w którym pani Helena jest Naczelną Prezeską Korpusu Pomocniczego Pań.

Drzwiami do Wolności uhonorowano:

Johna Johana Iwanowskiego – byłego działacza Solidarności, organizatora strajku w Stoczni Gdańskiej, działacza KPN, RPM Młodej Polski, aktywistę Parszywej Dwunastki, więźnia politycznego w PRLu a obecnie działacza społecznego i politycznego w USA.

-Marię i Marka Stasiewiczów – opozycjonistów, którzy w latach 80-tych za swoją działalność musieli wyjechać z Polski, dostali bilet w jedną stronę. Pan Marek był aktywnym działaczem Solidarności.

Annę i Henryka Cioczek – społeczników niezwykle zasłużonych dla Polonii, promotorów polskiej kultury i historii. Pan Henryk jest autorem książek o tematyce historycznej i filmu „Beacon Hill. Amerykańska Częstochowa”, laureatem kilku odznaczeń przyznawanych za wybitne zasługi na rzecz Polonii a także miasta Nowy Jork.

Weterani walki o Polskę oraz działacze Solidarności i polonijni byli bardzo wzruszeni otrzymanymi statuetkami. Odbierając je podkreślali, że to nagrody dla wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski.

Na gali pojawili się też stali bywalcy Festiwalu NNW m.in. Jerzy Majcherczyk, który w zeszłym roku otrzymał nagrodę Źródło, a film o jego wyczynach „Godspeed! Los Polacos” wygrał jedną z nagród festiwalu – nagrodę Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia.

Obecni na sali byli również przedstawiciele instytucji polonijnych m.in. Ada Niedźwiecka - dyrektor ds. rozwoju Instytutu Piłsudskiego oraz Aleksandra Ziółkowska-Boem – autorka książek o Melchiorze Wańkowiczu, który przed śmiercią przekazał jej swoje archiwa.

Wieczór uprzyjemniała wokalistka i pianistka jazzowa Małgorzata Staniszewska, która wykonała m.in. utwór „Jaskółka uwięziona”. Legendarny wykonawca tego przeboju - Stan Borys, recytował wiersze z młodzieżą. Adrian Kubicki – konsul generalny RP w Nowym Jorku, sprawił wszystkim niespodziankę i zagrał oraz zaśpiewał utwór „Modlitwa” Bułata Okudżawy.

 

 

 

 Źródło: festiwalnnw.pl

 

#Drogi do Wolności #Festiwal NNW #bohaterowie walki z komunizmem #Arkadiusz Gołębiewski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo