Dziś retransmisja Gali Zakończenia 15. Festiwalu NNW TVP1 godz. 22.45

Wspólnie piszmy piękną historię kina – padło ze sceny Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie odbyła się Gala Zakończenia Festiwalu NNW. Wręczono nagrody filmowe i honorowe statuetki dla Świadków Historii. Platynowy Opornik za całokształt otrzymał Jerzy Kalina, a Drzwi do Wolności – m.in. Jadwiga Morawiecka, sędzia Bogusław Nizieński i Stan Borys. Galę jubileuszowego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW rozpoczął utwór „Nie widzę siebie w swych marzeniach”, który zaśpiewali Marek Piekarczyk oraz wykonawcy z Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Estonii, Polski, Litwy i Finlandii. Wielki Adam Makowicz zagrał krótki koncert jazzowy.

Nagrodzeni na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW
arch. scenakultury.pl

List do dyrektora i uczestników Festiwalu NNW skierowała pani Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, która napisała m.in. Festiwal NNW od piętnastu lat jest symbolem twórczej wolności artystycznej, odwagi oraz zaangażowania w sprawy, które nierzadko zepchnięte są na dalszy plan w produkcjach filmowych. (…) Dzięki Państwu swoje miejsce w sztuce odnajdują zarówno twórcy, jak i bohaterowie, którzy z powodów społecznych, kulturowych czy politycznych nie są obecni w – jakże uwielbiającym podkreślać swą tolerancję – świecie produkcji mainstreamowych.

Dyrektor Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca Festiwalu NNW powiedział m.in. To wielki honor gościć Państwa po raz 15-y i gościć Świadków Historii. Tegoroczna piętnastka jest bardzo szczęśliwa. Pokazujemy drogę do wolności różnych krajów. Możemy się uczyć wspólnie od siebie. Zaprosiliśmy autorów i ich historie na tegoroczny festiwal, którego program zbudowaliśmy wokół manifestu Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie”. Poszerzamy stale naszą ofertę, to nie tylko pięć konkursów, ale i Akademia Filmowa, Międzynarodowy Market Filmowy, spotkania ze Świadkami Historii i spotkania profesjonalistów. Dziękuję tym, co pomagają nam realizować to wspólne dzieło.

Kilka słów do zebranych skierował też wiceprezydent miasta Gdyni Michał Guć: Cieszę się, że widzimy się tu na jubileuszowej gali. Warto przypomnieć te pierwsze festiwale, które były rozkręcane przy ogromnej determinacji organizatorów. Miło patrzeć jak przez ten czas Festiwal się rozrósł, jako miasto czujemy wielką dumę. Mam nadzieję, że będziemy się widzieć przez kolejne długie lata”.

Arkadiusz Gołębiewski i Michał Guć wręczyli pierwszą nagrodę Festiwalu PLATYNOWY OPORNIK, który otrzymał Jerzy Kalina – polski scenograf i plastyk, twórca projektów pomników i witraży, a także filmów animowanych i dokumentalnych. To autor m.in. oprawy papieskich mszy podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Tworzył też scenografie w warszawskich i krakowskich teatrach. Wykonał projekty m.in nagrobka ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, kaplic w Pałacu Prezydenckim i pałacu Belwederskim w Warszawie. Jest autorem Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Kalina podziękował rodzinie i swoim pedagogom, powiedział, że jest wdzięczny Gdyni, miastu zawsze wolnemu. Jestem za stary na takie nagrody. Chcę być tylko wytrwały, niezłomny i potrzebny.

Kolejna nagroda – ŹRÓDŁO – jest przyznawana podczas Festiwalu NNW osobom, które swoim życiem i działalnością inspirują twórców filmowych. Tę nagrodę wręczył Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatem jest Jerzy Majcherczyk – polski podróżnik, odkrywca, kajakarz i organizator wypraw w rejony Ameryki Łacińskiej. Był uczestnikiem zespołu, który odkrył kanion Colca w Peru, najgłębszy kanion na ziemi. Aktualnie mieszka w Stanach Zjednoczonych i gdzie tylko się da promuje Polską kulturę.

Czuję się wspaniale na tym Festiwalu, tu jest dużo dobrej energii. Miałem dużo szczęścia w życiu, bo udaje mi się odkrywać dokonania Polaków i uwieczniać ich osiągnięcia. Ostatnio zrobiliśmy mural upamiętniający Ernesta Malinowskiego w Peru. Ta nagroda zobowiązuje mnie do dalszej pracy – mówił.

Minister Jarosław Sellin, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, dokonał aktu dekoracji Arkadiusza Gołębiewskiego medalem GLORIA ARTIS

Mam zaszczyt i przyjemność poinformować, że minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nadał panu Arkadiuszowi Gołębiewskiemu srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w uznaniu dla jego dokonań twórczych oraz zaangażowania w rozwój kultury i ochronę dziedzictwa narodowego.

Ten festiwal się rozrasta, nie ma czasu na kręcenie filmów, choć staram się coś ciągle robić. W planach mam film „Zegar” z Maciejem Pawlickim, „Apolonię” – dopełnienie Łączki – powiedział Gołębiewski.

Międzynarodowy konkurs filmów fabularnych

Fundatorem nagrody jest Polski instytut sztuki filmowej

Prowadzący poprosili o odczytanie werdyktu i wręczenie nagrody przewodniczącego jury w międzynarodowym konkursie filmów fabularnych, reżysera amerykańskiego Johna Grootersa oraz Aleksandrę Więcek, kierownik działu upowszechniania kultury filmowej i promocji PISF.

To wielki honor być tutaj z ludźmi, którzy kochają wolność i tradycję. W konkursie startowało 14 filmów i były to bardzo mocne filmy o wysokim poziomie artystycznym – mówił Grooters.

Nagrodę główną w tym konkursie zdobył film:

NAHSCHUSS/OSTATNIA EGZEKUCJA REŻ. FRANZISKA STÜNKEL (Niemcy)

Nie spodziewałam się tego, to wielki honor, przyjechałam tu z Peterem, świadkiem historii, który siedział w więzieniu z bohaterem mojego filmu. Mój ojciec jest historykiem i opowiadał mi, że musimy wszyscy zrozumieć przeszłość, więc dzieciństwo upływało mi w przekonaniu, że trzeba opowiedzieć te historie. Nagrodę chcę zadedykować wszystkim, którzy byli ofiarami reżimów totalitarnych. Na tym festiwalu przeżyłam coś niezwykłego, tu wszyscy ze sobą rozmawiają, a to jest najważniejsze, żeby umieć rozmawiać.

Przyznano też wyróżnienia dla filmów:

BLOKÁD REŻ. ÁDÁM TŐSÉR (Węgry)

KLONDIKE REŻ. MARYNA ER GORBACH (Ukraina/Turcja)

THE SILENT FOREST/MILCZCY LAS REŻ. SARALISA VOLM (Niemcy)

Konkurs reportaży radiowych

FundatoreM Nagrody jest Polskie radio S.a.

Od lat warstwę filmową Festiwalu NNW poszerzamy o materiały radiowe. Nagradzamy wspaniałe historie opowiedziane słuchaczom przez prawdziwych mistrzów słowa. Piotr Witt, przewodniczący jury konkursu radiowego odczytał werdykt i wręczył wraz Krzysztofem Gottesmanem, dyrektorem Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, nagrodę główną za reportaż:

Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko reż. Maciej Jastrzębski 

Są bohaterowie, którzy poświęcają wszystko, byśmy my poznali prawdę i doznali wolności – powiedział Jastrzębski.

WYRÓŻNIENIA

Młynek Marysi reż. Magdalena Galas-Klusek (Polskie Radio Kielce)

Szpotański i Spółka reż. Urszula Żółtowska-Tomaszewska (Polskie Radio S.A. Studio Reportażu i Dokumentu)

Trzy dni Korfantego reż. Mariusz Malec (1 Program Polskiego Radia)

KONKURS WIDEOKLIPÓW

Albert Golembiowski, członek jury w konkursie wideoklipów, przyznał, że dzięki tym teledyskom zobaczył, iż w krótkim czasie można przeszyć ludzkie serca.

Nagrodę główną otrzymał obraz

MIŁOŚĆ ISTNIEJE ZAWSZE Wojtka Sokoła

WYRÓŻNIENIE

Всесвіт України/Wszechświat Ukrainy Alexander Sparinsky

Nagrodę główną odebrał dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, mówiąc: Miłość istnieje zawsze to było hasło całych obchodów rocznicowych. Chcieliśmy połączyć emocje tamtych ludzi, powstańców, z dzisiejszymi młodymi ludźmi. Punktem wyjścia było zdjęcie ze ślubu powstańczego, a puentą niech będzie to, że małżeństwo to przeżyło razem 75 lat.

NAGRODA EUROPEJSKIEJ PLATFORMY PAMIĘCI I SUMIENIA

Tradycją Festiwalu NNW jest także nagroda wręczana przez przedstawicieli Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia.

Dr Paweł Ukielski oraz dr Andrzeja Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia,  odczytali werdykt i wręczyli nagrodę główną, która otrzymał film:

Godspeed, los Polacos! reż. Adam Nawrot

Ten film w brawurowy sposób połączył historię grupy młodych ludzi marzących o przygodzie i historię reżimu PRL – napisało jury w uzasadnieniu.

Nagroda im. Janusza Krupskiego

Fundatorem nagrody jest Fundacja Rodziny Witaszków

„Wolna Polska w wolnym świecie” – manifest Janusza Krupskiego, pierwszego patrona Festiwalu NNW w dzisiejszym czasie wydaje nam się bardzo aktualny. Bliskość wojny, odradzający się rosyjski imperializm, czyhające tuż za granicami zagrożenie sprawiają, że nagroda, którą zaraz wręczymy nabiera nowego wymiaru. Kapituła nagrody im. Janusza Krupskiego za odwagę i trud w podejmowaniu tematów i przypominaniu ludzi niepokornych, niezłomnych wyklętych na 15. Festiwalu NNW Gdynia 2023 zdecydowało przyznać nagrodę im. Janusza Krupskiego

Jackowi Papisowi za film Tadeusz Romer – misja niemoliwa

Nagrodę z rąk przewodniczącej kapituły, Joanny Krupskiej, odebrał Jan Żaryn, dyrektor IDMN, który powiedział, że jego Instytut ma to szczęście, iż może działać za sprawą funduszu patriotycznego, jednym z projektów dzięki temu zrealizowanych był film o Tadeuszu Romerze – piękna historia o polskich możliwościach.

Kapituła przyznała też dwa wyróżnienia:

dla Anity Gargas za film Zatarte ślady i Macieja Fijałkowskiego za film Matusia.

NAGRODY PITCHING FORUM NNW:

FundatorAmi nagrody są Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Telewizja Polska S.A.

Festiwal NNW to nie tylko miejsce, gdzie pokazujemy filmy. Podczas warsztatów Pitching Forum stale się rozwijamy, doskonalimy, wskazujemy twórcom jak przejść od pomysłu do realizacji filmu. Partnerami w pracy nad tymi pomysłami są dla nas co roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Telewizja Polska S.A.

NAGRODA PITCHING FORUM NNW

KRRiTV

Minister Marzena Paczuska-Tętnik, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ogłosiła, że w tym roku wsparcie KRRiTV zyskał projekt:

Zapomniane dzieci robotnic przymusowych Anety Barcik

Ta historia musi być opowiedziana do końca, ale potrzebujemy też dialogu. Dziękuję Margot Loehr, która poświęciła dwadzieścia lat, żeby opowiedzieć prawdę o zbrodniach na dzieciach – powiedziała Barcik.

NAGRODA PITCHING FORUM NNW

Telewizja Polska  S.A.

Dr Stanisław Królak, redaktor TVP Historia ogłosił, że Telewizja Polska S.A. wspierając twórców już na początkowym etapie pracy nad filmem, jednogłośnie wybrała film:

Zapomniane dzieci robotnic przymusowych Anety Barcik

NAGRODA PREZESA ZARZĄDU TELEWIZJI POLSKIEJ S.A.

Marta Ławacz, dyrektor TVP Kultura, powiedziała ogłaszając zwycięzcę

Polska potrzebuje bohaterów wielkich czynów, dlatego Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. przyznał nagrodę dla filmu:

Tadeusz Romer – misja niemożliwa reż. Jacek Papis

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU

Arkadiusz Gołębiewski, postanowił docenić jeden z filmów pokazywanych w tegorocznym konkursie Festiwalu NNW za artystyczne przekładanie historii na język filmu. Dyrektor nagrodził film:

Godspeed, los Polacos! reż. Adam Nawrot

Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych

Fundatorem nagrody jest Centrum Techniki Okrętowej S.A.

Główna nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego

Anna Ferens, przewodnicząca jury odczytała werdykt mówiąc, że nagroda idzie ona do trzymającego w napięciu dramatu opowiadającego w wielowarstwowej narracji o moralnej erozji ludzi w pułapce totalitaryzmu. Zwyciężył film:

MOTHERLAND/MATCZYZNA REŻ. ALEXANDER MIHALKOVICH (Szwecja/Ukraina/Norwegia)

Dziękuję, że mogłem być na tej scenie wraz z bohaterami walk o niepodległość, dziękuję za  pomoc Polakom, za wsparcie Białorusi od czasów powstania telewizji Biełsat. Chciałbym zadedykować tę nagrodę białoruskim więźniom politycznym i Ukraińcom na froncie – powiedział reżyser.

Jury zdecydowało o przyznaniu wyróżnień. Otrzymują je filmy:

SIGNS OF WAR reż. JURI RECHINSKY (Austria/Ukraina)

WAR AT HOME/WOJNA DOMOWA reż. ALEKSANDER ZALEWSKI (Polska)

NOW IS THE PAST – MY FATHER, JAVA & THE PHANTOM FILMS/TERAZ JEST PRZESZŁOŚĆ – MÓJ OJCIEC, JAVA I UPIORNE FILMY reż. SHIN-ICHI ISE (Japonia)

KONKURS DOKUMENTÓW POLSKICH 

fundatorem nagrody jest Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego

Główna nagroda Złoty Opornik

To najstarszy konkurs Festiwalu NNW. W tym roku jury pod przewodnictwem reżysera Pawła Woldana uhonorowało film:

STANISŁAW HELSKI. DLATEGO reż. MICHAŁ TORZ

Wyróżnienia otrzymali:

WIARA 44 reż. WIKTOR BOJANOWSKI

NOTATKI GROZY reż. PAWEŁ PIOTROWSKI

MATUSIA reż. MACIEJ FIJAŁKOWSKI

GRABIEŻ reż. PIOTR MIELECH

Paweł Woldan powiedział, że to wielka radość oglądać filmy o ludziach wolnych i odważnych, robione przez reżyserów wolnych i odważnych, co w świecie filmu nie jest takie oczywiste. Nagrodę wręczył prof. Konrad Wnęk.

Cieszę się, że choć trochę swoim filmem mogłem pomóc rodzinie Stanisława Helskiego – mówił Torz, dziękując IPN, że zaufał debiutantowi i pomógł przy realizacji filmu.

Na scenie wybrzmiały podziękowania dla wiernej publiczności za obecność przez ostatnie cztery dni, ale także przez ostatnie lata. Wspólnie piszmy piękną historię mądrego, ambitnego kina.

Na zakończenie z koncertem goście posłuchali legendy fortepianu, mistrza jazzowej improwizacji, wielkiej postaci światowej muzyki – Adama Makowicza.

 

Patronat Honorowy nad 15. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury

Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Partnerem Generalnym 15. Festiwalu NNW jest Energa z Grupy ORLEN

Za wsparcie festiwalu dziękujemy również: Grupie PZU, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji BGK, Fundacji Grupy PKP

Patronem Medialnym Festiwalu jest Telewizja Polska S.A. Dziękujemy również pozostałym Partnerom i Patronom Medialnym

 

 

 Źródło: scenakaultur.pl, festiwalNNW.pl

 

#15. Festiwal Filmowy NNW #Arkadiusz Gołębiewski #nagrody filmowe NNW #Drzwi do Wolności #Platynowy Opornik #Jerzy Kalina #Stan Borys

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Komentarze (4)
Anonim 02.10.2023 12:45
A gdzie Janda, Seweryn, Stuhr, Holland? Przecież to znakomite gwiazdy PeOlskiej kinematografii sPOd znaku ośmiu gwiazdek.
Anonim 02.10.2023 12:45
Piszcie rozwinięcie, nie wszyscy wiedzą co to NNW !!
kolporter70+ 02.10.2023 11:28
Przepraszam ! Ale na tym zdjęciu nie doszukałem się tam sławnego najinteligentniejszego kulturalnego A. Seweryna i Jemu podobnych ludzi którzy " kulturą nie grzeszą "
Anonim 02.10.2023 12:43
Andrzej Seweryn to pluje pryszczami na Polskę i Polaków to tak delikatnych słów używając.
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo