Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Afrykański pałac zbudowany z ludzkiej krwi

Afrykańska legenda mówi, że pałac w Abomey, w Beninie, które jest uważany za miejsce narodzin voodoo, zbudowano przy użyciu krwi z ofiar ludzkich. Niedawno przeprowadzono badania, które wydają się potwierdzać tę makabryczną opowieść.

Pałac w Beninie
Willem Heerbaart - wikipedia

Abomey, stolica starożytnego Królestwa Dahomeju, była rządzona przez 12 kolejnych królów od roku 1600 do 1904. Król Ghezo, dziewiąty władca, panował w latach 1818–1858 i był powszechnie uznawany za władcę krwiożerczego, ambitnego i głodnego władzy. Aleja prowadząca do jego chaty była podobno wybrukowana czaszkami, a tron spoczywał na kościach wrogów. Legenda głosi także, że nawet chaty pogrzebowe w pałacu Ghezo – będące częścią światowego dziedzictwa UNESCO – zostały zbudowane przy użyciu zaprawy wykonanej między innymi z krwi 41 ofiar. Niedawno francuscy archeolodzy potwierdzili prawdziwość legend. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Proteomics. Autorzy piszą w opracowaniu:

Wymyśliliśmy oryginalną strategię analizy białek obecnych na drobnych ilościach okładziny pobranych z wewnętrznej fasady ściany grobowców w celu ustalenia ich pochodzenia. Kilka wskaźników poświadczyło obecność śladów krwi ludzkiej i kurzej w pobranym materiale. Spoiwo ścian nie jest standardową zaprawą, ale zrobione zostało z czerwonego oleju i wody zmieszanej z krwią 41 ofiar – a przypomnijmy, że 41 to święta liczba w voodoo. Ofiary byli prawdopodobnie niewolnikami lub jeńcami. W kulturze i wierzeniach voodoo, ofiary krwi, wraz z modlitwami i świętą wodą, służą do poświęcania budynków.

Badacze zastosowali metodę znaną jako metaproteomika, która analizuje próbki białek z określonych środowisk i łączy je z sekwencjonowaniem kwasem nukleinowym. Ta makabryczna analiza ujawniła obecność zarówno ludzkiej, jak i kurzej hemoglobiny oraz immunoglobuliny w materiałach wiążących struktury. Autorzy badania zauważają, że śmierci królów Dahomeju często towarzyszyła ofiara z nawet 500 osób w rytuale znanym jako „Wielkie Zwyczaje”. Chociaż nie jest jasne, czy krew znaleziona w ścianach grobowca Ghezo została przelana podczas takiego zdarzenia, to dalsza analiza DNA może ujawnić dokładną liczbę osób.

 Źródło: ancient-origins.net

 

#krwawe rytuały #voodoo #Benin

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo