Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Czy znasz historię tych przedwojennych firm?

Ludzie marzą o wielkich pieniądzach odkąd je wynaleziono. Nas Polaków fascynują historie światowych fortun Rockefellera, Forda czy Rotschilda, a tak niewiele wiemy o naszych dawnych potentatach. A szkoda! Bo dziś, aż trudno uwierzyć jak ogromne mieli możliwości. 23 września o godz. 23 w Programie I Telewizji Polskiej zostanie wyemitowany film dokumentalny „Kupcy i Fabrykanci” w reżyserii Artura Jaworskiego. Jego autor przybliża w nim historie czterech firm będących kiedyś symbolami rozkwitającej gospodarki II Rzeczypospolitej, a obecnie prawie zupełnie zapomnianych. To Lilpop, Rau i Loewenstein – największe zakłady przemysłowe międzywojennej Warszawy, K. Rudzki i S-ka – odpowiedzialne za niektóre z najbardziej innowacyjnych konstrukcji mostów na świecie, Pluton – najstarsza polska marka kawy oraz Dom Towarowy Braci Jabłkowskich – najbardziej znany dom towarowy II RP.

Opowieść rozpoczyna się w II połowie XIX wieku w Warszawie w czasach wielkiego boomu spowodowanego rewolucją przemysłową oraz niezwykłymi możliwościami jakie dawał ogromny i niezwykle chłonny rynek Imperium Rosyjskiego. To czasy kiedy rodzą się pierwsze kapitalistyczne fortuny, które wielkością majątku i skalą działalności niczym nie różniły się od tych w Europie Zachodniej. Podziwiając rozmach działalności filmowych bohaterów odwiedzamy najodleglejsze zakątki m.in. plantacje kawy w Angoli i Brazylii, udajemy się na Safari do Kenii, docieramy na Daleki Wschód razem z budową kolei transsyberyjskiej. Duże wrażenie robią starannie wybrane, praktycznie niespotykane archiwa filmowe i fotograficzne, które są ogromnym atutem tego filmu.

Twórcy dużą wagę przykładają do tła historycznego, bo przecież w dużej mierze na wzloty i upadki prezentowanych przedsiębiorstw ogromny wpływ miały wichry dziejowe. Oglądając film jesteśmy pełni podziwu dla determinacji i siły charakteru ich właścicieli, którzy nigdy się nie poddawali i czasami bardzo mozolnie, ale zawsze konsekwentnie wychodzili z opresji. Reżyser przypomina nam również o ogromnych osiągnięciach gospodarczych II RP: reforma Grabskiego czy polityka Eugeniusza Kwiatkowskiego. Patrząc na sunące po ulicach przedwojennej Warszawy produkowane w zakładach Lilpopa Chevrolety, obserwując budowę Prudentialu - drugiego w Europie najwyższego wieżowca, podziwiając ogromną innowacyjność polskich przedsiębiorstw, a także niezwykłe świadczenia socjalne, o których współcześnie moglibyśmy tylko pomarzyć, aż chciałoby się powiedzieć, gdyby nie wojny i PRL to dziś żylibyśmy w inaczej urządzonym kraju.

Linki do zwiastunów filmu:

https://www.facebook.com/stowarzyszeniepokolenie/videos/2331562300505999/
https://www.facebook.com/stowarzyszeniepokolenie/videos/2441579722561945/
 

Film pokazywany będzie również w cyklu Niepodległa na XI Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

 

 

 

 

 

 Źródło: festiwalnnw.pl

 

#Festiwal NNW #Kupcy i fabrykanci #film dokumentalny #gospodarka II RP

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo