Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Carramba! Bajkowy pomnik Don Pedro

Realnych kształtów nabierają plany ustawienia w centrum Bielska-Białej kolejnej bajkowej rzeźby. Będzie nią tajemniczy Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców, jeden z bohaterów „Porwanie Baltazara Gąbki”. Gotowy jest już model w skali 1:6 – podał magistrat.

mat. pras.

Don Pedro de Pommidore stanie w niewielkiej odległości od odsłoniętej z początkiem grudnia kompozycji rzeźbiarskiej przedstawiającej Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka. To nawiązanie do fabuły powieści i serialu "Porwanie Baltazara Gąbki", w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem - Carramba! - niestrudzenie tropi głównych bohaterów

– wskazała Agata Wolna z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.

Autorką projektu i modelu rzeźby Don Pedra, wykonanej z brązu w skali 1:6, jest bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Kompozycja przedstawia szpiega w towarzystwie stwora Mypinga. Stada Mypingów nawiedzały powieściowe księstwo Kraka w „Porwaniu Baltazara Gąbki”.

„Miasto złożyło wniosek o współfinansowanie realizacji bajkowego przedsięwzięcia do Funduszu Mikroprojektów Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Decyzja w sprawie przyznania pieniędzy powinna zapaść w najbliższych tygodniach. Jeśli wszystko skończy się pomyślnie, rzeźba będzie gotowa w 2021 r.”

– powiedziała Wolna.

W Bielsku-Białej powstaje szlak, którego bohaterami są postacie z animacji wyprodukowanych w miejscowym Studiu Filmów Rysunkowych.

Szlak "Bajkowe Bielsko-Biała" na razie tworzą Reksio, Bolek i Lolek, Pampalini łowca zwierząt oraz Smok Wawelski i kucharz Bartłomiej Bartolini

– powiedziała Agata Wolna.

Stanisław Pagaczewski wydał książkę „Porwanie Baltazara Gąbki” w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. W jej podstawie w latach 1969-1970 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Powstało w nim wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo