Andrzej Seweryn - 50 lat na scenie

Zadebiutował 15 sierpnia 1968 na deskach Teatru Ateneum. Sławę aktora filmowego przyniosła mu rola Maksa Bauma w \"Ziemi obiecanej\" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Andrzej Seweryn obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej.

fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Pracę na deskach teatralnych Andrzej Seweryn rozpoczął w Teatrze Ateneum rolą służącego w "Wujaszku Wani" Antoniego Czechowa. W teatrze tym pracował do roku 1980. Sławę wybitnego aktora filmowego zaskarbił sobie dzięki roli Maksa Bauma w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1974), gdzie wystąpił u boku Daniela Olbrychskiego i Wojciecha Pszoniaka.

Dla nas ten film w dużym stopniu był początkiem naszej pracy za granicą

- mówił Seweryn.

Dzięki Andrzejowi Wajdzie moje życie zupełnie się zmieniło

- podkreślał aktor w jednym z wywiadów.

W następnym roku Seweryn zagrał u Jerzego Antczaka w "Nocach i dniach", wcielając się w Anzelma, syna Michaliny i Daniela Ostrzeńskich.

W kolejnym filmie Andrzeja Wajdy Seweryn znów pokazał swój wielki talent aktorski. Była to rola w dramacie psychologicznym "Bez znieczulenia", zaliczanym do nurtu moralnego niepokoju. Wajda ukazał w tym filmie mechanizm niszczenia nieprzeciętnych jednostek w PRL-u. Znakomite recenzje zyskał Seweryn swą rolą w "Dyrygencie" Wajdy z 1979 r. Kreacja ta przyniosła mu też Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym w Berlinie.

W 1980 Seweryn wyjechał do Francji, gdzie zdecydował się pozostać po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Został aktorem teatrów francuskich i kinowych produkcji filmowych. Został zaangażowany – jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego – do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comedie Francaise (1993 r.). Był profesorem w Ecole Nationale Superieure des Arts et Techniques du Theatre w Lyonie oraz w Conservatoire National Superieur d’Art Dramatique (CNSAD) w Paryżu. W 2006 zadebiutował jako reżyser filmowy swoim obrazem "Kto nigdy nie żył..." z Michałem Żebrowskim w roli głównej.

Na stałe do Polski powrócił w 2010 r. Zamieszkał w Warszawie. 1 stycznia 2011 objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego i tę funkcję sprawuje do dziś.

Lista znaczących ról filmowych Andrzeja Seweryna jest bardzo długa. Znane filmowe kreacje aktora to: Julian Scherner w "Liście Schindlera" (1993) Stevena Spielberga, De Fleurville w "Całkowitym zaćmieniu" (1995) Agnieszki Holland, Jeremi Michał Wiśniowiecki w "Ogniem i mieczem" (1999) Jerzego Hoffmana, Sędzia w "Panu Tadeuszu" (1999) Andrzeja Wajdy, kardynał Stefan Wyszyński w filmie "Prymas. Trzy lata z tysiąca" (2000) Teresy Kotlarczyk, Rejent w "Zemście" (2002) Wajdy, Piers Hasselburg w "Nightwatching" (2007) Petera Greenawaya, Adam Warczewski w "Różyczce" (2010) Jana Kidawy-Błońskiego.

Bardzo ważną rolą ostatnich lat okazała się rola Zdzisława Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina". Za tę kreację aktorską został uhonorowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Andrzej Seweryn zdobył również nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Film "Ostatnia rodzina" otrzymał Złote Lwy, nagrodę publiczności i nagrodę dziennikarzy.

Jako dyrektor Teatru Polskiego Seweryn stawia na "perły dramatu", nie tylko polskiego. W ostatnim czasie widzowie mogli podziwiać jego wielkie kreacje na scenie. W 2014 r. Wcielił się m. in. w Króla Lira, w szekspirowskim dramacie. Zachwycał w monodramie, opartym na szekspirowskich tekstach, zatytułowanym "Szekspir Forever". Na deskach Polskiego nie brakuje także dramatów Aleksandra Fredry. Seweryna można nadal podziwiać w "Szkole żon", gdzie gra Arnolfa oraz w "Zemście", gdzie odtwarza rolę Rejenta Milczka. W tym spektaklu, w roli Cześnika Raptusiewicza partneruje mu Daniel Olbrychski.

Wydarzeniem minionego sezonu teatralnego był "Wujaszek Wania" Czechowa, w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Andrzej Seweryn zagrał w tym przedstawieniu Aleksandra Serebriakowa. W nadchodzącym sezonie będzie można oglądać Andrzeja Seweryna w spektaklu Macieja Wojtyszki "Deprawator", gdzie aktor wcieli się w rolę Gombrowicza. Premiera tego spektaklu - we wrześniu.  Niedługo zobaczymy  też aktora w serialu Showmaxa pt."Rojst", gdzie ponownie zagra w duecie z Dawidem Ogrodnikiem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Powrót marnotrawnego: "Wujaszek Wania" w Teatrze Polskim. GALERIA  

Andrzej Seweryn jest Kawalerem Orderu Legii Honorowej, kawalerem Narodowego Orderu Zasługi i kawalerem Ordre des Arts et des Lettres. Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski-Polonia Restituta.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Andrzej Seweryn #wujaszek wania #Teatr Polski #Ostatnia Rodzina #jubileusz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo