Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Agencja literacka nie poparła transseksualistów, autorzy odeszli. Poszło o wolność słowa

Czterech autorów reprezentowanych przez agencję literacką Blair Partnership, która wydaje książki JK Rowling, odeszło z niej po oskarżeniu firmy o odmowę wydania publicznego oświadczenia popierającego prawa osób transpłciowych. W zachodnich mediach od pewnego czasu trwa nagonka na autorkę Harry'ego Pottera za jej krytyczne wypowiedzi w stosunku do mężczyzn uważających się za kobiety.  

chechuurobles

Fox Fisher, Drew Davies i Ugla Stefanía Kristjönudóttir Jónsdóttir oświadczyli, że nie mogą dłużej współpracować z Blair Partnership, londyńską agencją, która reprezentuje wszystkie aspekty twórczości autorki Harry'ego Pottera, ponieważ nie byli przekonani, że firma „w ogóle popiera nasze prawa”. Agencję opuścił również czwarty autor, ale chce pozostać anonimowy.

We wspólnym oświadczeniu Fisher, Davies i Jónsdóttir stwierdzili, że po ostatniej wypowiedzi Rowling w sprawie praw osób transpłciowych poprosili agencję „o potwierdzenie ich zaangażowania w prawa osób transpłciowych i równość”. Jednak po prywatnych rozmowach powiedzieli: „Czuliśmy, że nie byli w stanie podjąć żadnych działań, które naszym zdaniem byłyby właściwe i znaczące”.

W rezultacie autorzy czuli się niezdolni do dalszego reprezentowania przez agencję, dodając: „Wolność słowa można utrzymać tylko wtedy, gdy nierówności strukturalne, które utrudniają równe szanse grupom niedostatecznie reprezentowanym, zostaną zmienione”.

W swojej odpowiedzi Blair Partnership oświadczyło, że jest dumne z różnorodności poglądów reprezentowanych przez ich autorów, ale nie mogło pójść na kompromis w sprawie „podstawowej wolności” pozwalającej autorom na prawo do wyrażania swoich myśli i przekonań.

Rzecznik oznajmiła, że zawsze będzie bronić różnorodnych głosów i wierzy w wolność słowa dla wszystkich, ale nie była skłonna do „reedukacji” personelu, aby sprostać wymaganiom niewielkiej grupy klientów.

Blair Partnership - które zostało założone w 2011 roku z Rowling jako kluczowym klientem - reprezentowało około 80 osób przed rezygnacją, w tym boksera Tysona Fury'ego, kolarza Chrisa Hoya i byłego polityka Partii Pracy Toma Watsona.

Jónsdóttir, znana również jako Owl Fisher, oznajmiła, że wszyscy byli zadowoleni ze współpracy z Blair Partnership na poziomie profesjonalnym, ale poprosiła agencję o publiczne oświadczenie o poparciu praw osób transpłciowych po komentarzach Rowling. Współautorka przewodnika Trans Teen Survival Guide zasugerowała, że agencja literacka powinna przeprowadzić szkolenie personelu z grupą All About Trans, ale „kierownictwo nie spełniło tych wniosków”.

Rzecznik Blair Partnership oznajmił w odpowiedzi:

„Popieramy prawa wszystkich naszych klientów do wyrażania swoich myśli i przekonań oraz wierzymy w wolność słowa. Od tych rzeczy zależy publikowanie i twórczość. Naszym obowiązkiem, jako agencji, jest wspieranie wszystkich naszych klientów w tej podstawowej wolności i nie komentujemy ich indywidualnych poglądów”.


 

 Źródło: niezalezna.pl, theguardian.com

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo