16-latek zwycięzcą konkursu Paderewskiego

Koreańczyk Hyuk Lee zwyciężył X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Lee jest najmłodszym uczestnikiem tegorocznej edycji.

Zwycięzca konkursu Lee Hyuk z Korei (fot. Facebook)
Koreańczyk Hyuk Lee zwyciężył X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Lee jest najmłodszym uczestnikiem tegorocznej edycji. Polak Jakub Kuszlik zajął drugie miejsce, a trzecie - Rosjanka Swietłana Andrejewa. Werdykt jury ogłoszono w sobotę późnym wieczorem.

- 16-letni fenomen! Od początku do końca ten młodziutki kawaler znakomicie realizował rachmaninowowskie nuty, zaskakując spokojem poczynań, ale przede wszystkim stuprocentową skutecznością wykonawczą. Ogromny wirtuozowski talent – zachwycał się zwycięzcą redaktor Adam Rozlach z Polskiego Radia.

Hyuk Lee jest studentem Konserwatorium Moskiewskiego im. Piotra Czakowskiego. W finale zagrał koncert S. Rachmaninowa nr 2 c-moll, op. 18. Koreańczyk podobnie, jak wszyscy finaliści, wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej im. Paderewskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Tadeusza Strugały.

W niedzielę w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert laureatów, w którym zagrają również wyróżnione finalistki - Polka Elżbieta Bilicka i Rosjanka Dina Ivanova. Wręczono też nagrody specjalne. Kuszlik otrzymał trzy nagrody - dwie za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego oraz za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina, Bilicka dostała dwie narody - za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego w drugim etapie i za najlepsze wykonanie koncertu Wolfganga Amadeusa Mozarta w półfinale.

Koncert laureatów zostanie powtórzony już jutro w Filharmonii Narodowej w Warszawie o godz, 19. Konkurs im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy trwał od 6 listopada. Wystąpiło w nim ponad 50 pianistów z 19 krajów.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Elżbieya Bilicka #penderecki #Paderewski #Jakub Kuszlik #Hyuk Lee

MJ,AnKra
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo