Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Film o rodzinie Ulmów nie otrzyma dotacji PISF. „Uzasadnienia ekspertów zdumiewające”

Polski Instytut Sztuki Filmowej nie przyznał dofinansowania na produkcję filmu dokumentalnego „Ulmowie – Rok sprawiedliwych”.

arch.
Polski Instytut Sztuki Filmowej nie przyznał dofinansowania na produkcję filmu dokumentalnego „Ulmowie – Rok sprawiedliwych”. Wniosek o dotację złożono w ramach programu operacyjnego „Produkcja Filmowa Priorytet IV Produkcja Filmów Dokumentalnych-Film o tematyce historycznej”. Okazuje się jednak, że film nie uzyskał pozytywnych rekomendacji ekspertów. Całą sprawą zdumiony jest producent dokumentu - IST FILM Mariusza Pilisa

Uprzejmie informujemy, że w/w projekt nie uzyskawszy rekomendacji ekspertów nie otrzymał zgody Dyrektora PISF - Pani Agnieszki Odorowicz na dofinansowanie produkcji – czytamy w komunikacie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Decyzją PISF zaskoczony jest producent filmu. W komunikacie IST FILM Mariusza Pilisa czytamy, że istnieją poważne zastrzeżenia dotyczące kryteriów oceny merytorycznej jak i uzasadnienia ekspertów, które zdaniem producenta są „zdumiewające i budzące wiele pytań”.

Złożyliśmy w marciu tego roku wniosek o dofinansowanie filmu dokumentalnego o rodzinie Ulmów z Podkarpacia, która oddała życie ratując Żydów. W historii, którą znają Polacy pojawiły się nowe wątki, kierujące bardziej akcję filmu w stronę niemieckiej pamięci historycznej. Film jest już w zaawansowanej produkcji. Formalnie wniosek został złożony poprawnie (o czym w pierwszym etapie kwalifikacji poinformowano nas z PISF). Film przepadł w ocenie merytorycznej czyli eksperci go odrzucili - informuje na Facebooku IST FILM Mariusza Pilisa.Producent filmu dokumentalengo o rodzinie Ulmów jednocześnie informuje, że rozpoczyna wnikliwą analizę eksperckich dokumentów, których kopie otrzymał z PISF.

Sprawa jest wysoce kontrowersyjna. Będziemy ją opisywali, ponieważ uważamy za skrajnie nieprofesjonalne oceny ekspertów, na podstawie których odrzucono nasz projekt. Na razie publikujemy dokument ogólny. Podpisał go Wojciech HOFLIK - kierujący Działem Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych. To ważne nazwisko. Zapamiętajcie – czytamy w komunikacie IST FILM Mariusza Pilisa.

 
24 marca 1944 roku w Markowej niemieccy żandarmi zamordowali za ukrywanie Żydów Józefa Ulmę, jego będącą w ostatnim miesiącu ciąży żonę Wiktorię (kobieta zaczęła rodzić w trakcie mordu). Zabili też szóstkę dzieci Ulmów: Stanisławę (wówczas najstarszą, miała 8 lat), Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. Zamordowali także ośmioro ukrywających się Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów. Rodzina Ulmów jest obecnie synonimem wszystkich Polaków, którzy zginęli za pomoc Żydom.

 Źródło: niezalezna.pl,facebook.com

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo