Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wystąpiła dziś w Izbie Gmin, informując posłów o postępie w ramach negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Theresa May przekonywała, w rozmowach poczyniono \"znaczący\" postęp.
Oświadczenie Theresy May oraz sesja pytań i odpowiedzi z udziałem parlamentarzystów miały na celu przekazanie Izbie Gmin szczegółowej informacji po ubiegłotygodniowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.
Podczas spotkania unijnych liderów nie zdecydowano - zgodnie z pierwotnymi oczekiwaniami - o przejściu do drugiego etapu rozmów o przyszłych relacjach handlowych. Przedstawiciele 27 państw uznali, że nie doszło dotychczas do "wystarczającego postępu" w negocjacjach dotyczących kwestii związanych z wyjściem ze Wspólnoty, w szczególności budżetu UE, praw obywatelskich i przyszłości Irlandii Północnej.
Szefowa brytyjskiego rządu mówiła jednak dziś w parlamencie, że "powinniśmy docenić, ile udało się zrobić", i nazwała dotychczasowy postęp "znaczącym". Jak tłumaczyła, dzięki jej wrześniowemu przemówieniu we Florencji udało się odblokować dalsze rozmowy, co potwierdziły przytaczane przez nią wypowiedzi europejskich przywódców, w tym polskiej premier Beaty Szydło.
W trakcie wystąpienia w Izbie Gmin May przyznała, że negocjacje są "skomplikowane i głęboko techniczne", ale "w końcu chodzi o ludzi i ich przyszłość".
W najtrudniejszej do rozwiązania dyskusji dotyczącej zobowiązań finansowych rządu w Londynie wobec UE May podkreśliła, że porozumienie w tej kwestii będzie możliwe dopiero wtedy, gdy znane będą szczegóły przyszłych relacji pomiędzy obiema stronami. Przypomniała jednak, że w trakcie przemówienia we Florencji zagwarantowała, że Wielka Brytania "wypełni swoje zobowiązania", a także że żaden kraj nie będzie musiał zapłacić więcej ani stracić żadnych pieniędzy obiecanych w ramach obecnej wieloletniej perspektywy finansowej do 2020 roku.
Jednocześnie zaznaczyła, że podchodzi "z ambicją i optymizmem" do kolejnych negocjacji, mówiąc o dalszych relacjach pomiędzy Wielką Brytanią a UE opartych na "fundamentalnych przekonaniach, które podzielamy, m.in. wolnym handlu, ścisłej konkurencji i wysokich standardach regulacyjnych".
Przypomnijmy, że Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca i opuści Wspólnotę minutę o północy z 29 na 30 marca 2019 roku.