Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Świat

Zachód kraju zalany. Blisko 40 ofiar [WIDEO]

Liczba ofiar śmiertelnych gwałtownych powodzi, które w niedzielę dotknęły portowe miasto Safi na zachodzie Maroka, wzrosła do 37 – poinformowały w poniedziałek lokalne władze, na które powołuje się agencja Reutera. Wcześniejsze bilanse mówiły o 21 zabitych. W szpitalach pozostaje 14 osób poszkodowanych.

Autor: Anna Zyzek

Władze poinformowały w komunikacie, że w sobotę w prowincji Safi, oddalonej o około 300 kilometrów na południe od Rabatu, stolicy Maroka, doszło do ulew, które w krótkim czasie doprowadziły do gwałtownych powodzi.

Ponad 30 rannych

Jak przekazano, do lokalnego szpitala trafiło ponad 30 osób z obrażeniami, a w medynie, czyli na terenie starego miasta, zalanych zostało kilkadziesiąt domów oraz sklepów.

Zdjęcia i nagrania opublikowane w mediach społecznościowych pokazują silny nurt mętnej wody zalewający ulice miasta i porywający zaparkowane tam samochody.

Służby prowadzą poszukiwania osób uznanych za zaginione oraz kontynuują działania ratunkowe.

Państwowa służba meteorologiczna ostrzegła jednocześnie, że w najbliższych dniach na obszarze całego kraju spodziewane są dalsze intensywne opady deszczu.

We wrześniu 2024 roku gwałtowne ulewy spowodowały powodzie na południu i południowym wschodzie kraju, w wyniku których zginęło 18 osób. W listopadzie 2014 roku co najmniej 32 osoby zginęły na południu w wyniku ulewnych deszczy, które spowodowały wystąpienie kilku rzek z brzegów u podnóża gór Atlas. Kilkaset osób zginęło w niszczycielskich powodziach w 1995 roku w dolinie rozciągającej się o 30 km na południe od Marrakeszu. 

Autor: Anna Zyzek

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane