Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Wybory parlamentarne w Holandii. Zdecydowane zwycięstwo partii Wildersa, Timmermans pokonany

Nacjonalistyczna Partia Wolności (PPV) Geerta Wildersa zdecydowanie zwyciężyła w wyborach do izby niższej holenderskiego parlamentu. Według exit poll ugrupowanie może liczyć na 35 mandatów i tym samym podwoi swoją liczbę przedstawicieli w Tweede kamer.

Flaga Holandii
Flaga Holandii
Marjon Besteman - pixabay.com

Na drugim miejscu znalazła się socjaldemokratyczna lista Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) pod przywództwem Fransa Timmermansa z 26 mandatami. W poprzednich wyborach startujące osobno PvdA i GroenLinks zdobyły 9 i 8 mandatów.

Na trzecim miejscu uplasowała się konserwatywno-liberalna partia VVD premiera Marka Ruttego, która zdobyła 23 mandaty. Kierowane od niedawna przez minister sprawiedliwości Dilan Yesilgoz ugrupowanie poprzednio zdobyło 34 miejsca w izbie niższej.

Czwarta pozycja, z 20 mandatami, przypadła nowo powstałej chadeckiej partii Nowa Umowa Społeczna (NSC), której liderem jest Pieter Omtzigt, najpopularniejszy polityk kraju. Pierwszą piątkę zamyka socjalliberalne ugrupowanie D66, które wg prognozy Ipsos może liczyć na 10 miejsc w Tweede kamer (poprzednio 24).

Ludowa BBB, która zdecydowanie zwyciężyła marcowe wybory do rad wojewódzkich, zdobyła 7 mandatów. Liderka partii Carolin van der Plas powiedziała po ogłoszeniu exit poll, że będzie rozmawiała z Wildersem o współtworzeniu nowego rządu.

Na kolejnych miejscach plasują się chadecy (CDA) oraz centrolewicowa Partia Socjalistyczna (SP), które uzyskały po 5 miejsc w izbie niższej. Po trzy mandaty zdobędą narodowo-konserwatywne Forum dla Demokracji (FvD), chrześcijańsko-prawicowa partia SGP oraz chadecja (ChristienUnie). Socjalliberalne ugrupowanie VOLT oraz socjaldemokratyczna partia DENK mogą uzyskać po 2 miejsca w Tweede kamer. Partie 50Plus (interesy emerytów) i konserwatywno-liberalna JA21 zdobyły natomiast po jednym mandacie.

Tworzenie nowego gabinetu będzie dla przywódcy PVV niezwykle trudne. Część partii z góry wykluczyła współpracę z jego ugrupowaniem. Tak uczyniły m.in. chadeckie ugrupowanie NSC Pietera Omtzigta oraz lewica.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#wybory #Holandia #exit poll