Jej rodzina i pracodawca, Fundacja Thomson Reuters, utrzymują, że kobieta przebywała w Iranie na wakacjach z półtoraroczną córką, tymczasem Johnson zasugerował w parlamencie, że Zaghari-Ratcliffe mogła prowadzić szkolenia dla dziennikarzy. Na podstawie jego słów, irański sąd przedstawił jej dodatkowe zarzuty "szerzenia propagandy przeciwko władzy", co może skutkować dodatkowymi latami więzienia.
Pomimo krytyki ze strony mediów i polityków, w tym także z jego własnej partii, Johnson odmówił przeproszenia za swój komentarz, mówiąc jedynie, że jest mu przykro, jeśli ktoś przekręcił jego wypowiedź i mogło to mieć negatywne skutki. W niedzielę gazeta "Sunday Times" poinformowała także, że szef MSZ prawdopodobnie odrzuci prośbę męża Zaghari-Ratcliffe, aby ten pojechał z nim do Iranu na negocjacje ws. uwolnienia kobiety.
Szef MSZ powinien zachować się przyzwoicie i powiedzieć jasno oraz bezwarunkowo, że nie miał racji i zrobi wszystko co może, aby ona (Zaghari-Ratcliffe) nie ponosiła kary za jego brawurę
- napisał Corbyn.
Lider Partii Pracy ocenił, że "Johnson nie nauczył się, jak być dyplomatycznym i reprezentować nasz kraj".
Polityk przypomniał także inne kontrowersyjne wypowiedzi Johnsona z ostatnich miesięcy. Podczas październikowej konferencji programowej Partii Konserwatywnej szef dyplomacji argumentował, że libijskie miasto Syrta mogłoby być "następnym Dubajem", ale najpierw "trzeba wyczyścić je z ciał zmarłych" a podczas oficjalnej wizyty w Birmie recytował wiersz o kolonialnej dominacji Wielkiej Brytanii.
Wystarczająco długo musimy się borykać z jego zachowaniem, które jest kompromitujące, umniejsza znaczenie naszego kraju i stanowi zagrożenie dla naszych obywateli. Pora na to, aby Johnson opuścił swoje stanowisko
- napisał Corbyn.
Od lipca ub.r. Johnson jest ministrem spraw zagranicznych w rządzie May. Wcześniej przez dwie kadencje był burmistrzem Londynu. W ubiegłorocznym referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej opowiedział się za wyjściem ze Wspólnoty.